MOJE ZEMĚ

Neházejte ptákům zbytky vánočního cukroví! Můžete jim ublížit!

Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 17:32
9.1. 2021 17:24
Téma:

Zbytky z vánočních svátků často lákají lidi k tomu, aby je sypali opeřencům za okna nebo do krmítek. Ale pozor, spousta pochutin z vaší kuchyně může ptákům ublížit!

Ptáci v zimních měsících často potřebují pomoc lidí, aby se najedli. Krmení ocení hlavně od listopadu do března, když jsou nízké teploty. Všeobecně platí pravidlo, že čím více mrzne a je sníh, tím víc krmiva ptáci potřebují.

 

Je ale spousta věcí, které do krmítka nepatří. "Ptáky bychom rozhodně neměli krmit ničím kořeněným, ani soleným. Není pro ně dobré nic zkaženého, spáleného ani uzeného. Ublížit jim můžou i zbytky cukroví z Vánoc, většinou je to moc tučné a sladké a ptáčkům pak může být špatně," sdělila Dita Hořáková z České společnosti ornitologické (ČSO).

 

 

Ale se semínky pravděpodobně nikdy nešlápnete vedle. Ptáci nejraději zobou slunečnicová semínka, ale také různé ořechy a čerstvé nebo sušené ovoce. "Čím pestřejší směs pro ptáky vytvoříte, tím více druhů můžete nalákat," vysvětluje Hořáková. Z vaší kuchyně směs můžete obohatit nastrouhanou mrkví nebo třeba i vařenou nesolenou rýží, či rozmačkanými bramborami.

 

Anketa

Krmíte ptáky?

Hlasovalo 355 lidí.

Pokud máte zahradu s krmítkem, můžete něco málo nasypat i pod něj. Některé druhy ptáků totiž jedí raději ze země. "Například kosi budou spíš zobat pod krmítkem, mají rádi třeba jablka," říká Hořáková. Ptáci v zimě ale potřebují také vodu. 

 

 

Lidé také rádi krmí vodní ptáky. "Spousta lidí jim hází pečivo, které pro ně není vhodné a nemá žádnou výživovou hodnotu,“ říká Hořáková. Jenže podle ní jsou v tomhle ptáci jako lidi. Chutná jim nejvíc to, co jim moc neprospívá. Pro vodní ptactvo se dají koupit speciální granule nebo jim můžete přinést odřezky zeleniny, a také třeba rozmražené potraviny jako kukuřice nebo hrách.

 

Od pátku 8. do neděle 10. ledna v Česku probíhá pod záštitou České společnosti ornitologické sčítání ptáků, do kterého se můžete zapojit i vy. Stačí naplnit krmítko, vzít papír a tužku a pak hodinu pozorovat, jací opeřenci vaše krmítko navštívili. Potom jen stačí vyplnit formulář na jejich stránkách.

Související témata:
TN.cz