neštěstí ve studénce

Nehoda vlaku ve Studénce se vrací k soudu. Vinu možná nikdo neponese!

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
Publikováno 7. 9. 2020
Téma:

Soud v Ostravě se už podruhé zabývá železničním neštěstím ve Studénce ze srpna 2008. Odvolací senát posuzuje verdikt z loňského listopadu, který opětovně zprostil viny všech deset obžalovaných s tím, že nelze určit, kdo přesně tragédii zavinil. Tehdy zemřelo osm lidí, téměř 100 pasažérů utrpělo těžká zranění a někteří mají trvalé následky.

Vlak Cmenius 8. srpna 2008 narazil do mostu, který přímo před ním ve Studénce spadl. I když strojvedoucí zatáhl za brzdu, náraz nepřežilo osm lidí. Ani 12 let po tragédii ale není jasné, kdo přesně za nehodu může.

 

Soudy se táhnou roky. Na lavici obžalovaných sedí deset lidí, kteří podle názoru státního zástupce zavinili pád mostní konstrukce. Okresní soud v Novém Jičíně tragédii řešil od roku 2010. Dvakrát již všechny aktéry zprostil obžaloby.

 

První osvobozující verdikt padl v prosinci 2017. Odvolací krajský soud ale v září 2018 v neveřejném jednání rozhodnutí zrušil s tím, že by měl novojičínský soud znovu vyslechnout některé znalce.

 

 

 

Navíc se už blíží promlčecí doba činu. Podle toho, od kdy se bude začátek lhůty počítat, okamžik beztrestnosti nastane buď v roce 2022, nebo 2025.

 

Odvolací řízení u Krajského soudu v Ostravě je naplánováno na pět dní. V pátek 11. září by tak mohl padnout pravomocný rozsudek. Nelze ale vyloučit, že se případ vrátí k novojičínskému soudu.

Kateřina Sejková TN.cz