nejčastější prohřešky

Nehodu většinou zaviní cyklisti! Často nemají ani povinnou výbavu

Téma:

Silnice i cyklostezky jsou plné cyklistů, podle dopravních expertů ale řada z nich zbytečně ohrožuje životy své i druhých. Nerespektují dopravní předpisy a nemají povinnou výbavu. Každý rok přibývá mrtvých a statistiky nejsou příznivé ani v počtu dopravních nehod, které cyklisté způsobí.

Lidé jezdí na kole nejen do práce, ale hlavně pro zábavu. Přibývá cyklistů malých i velkých a to i těch, kterým na dodržování pravidel nezáleží.

 

"Chovají se hodně neukázněně. Jezdí vedle sebe po dvou, jezdí po chodníku, po přechodu pro chodce, jezdí často po nějakém pivu a obecně se chovají dost agresivně," vysvětluje dopravní expert Robert Kotál. "Alarmující je to, že téměř 30 procent dopravních nehod, které jsou zapříčiněny cyklisty, byly způsobeny pod vlivem alkoholu," upozorňuje mluvčí policie Eva Kropáčová.

 

V loňském roce byli cyklisté po celé České republice účastníky téměř 3800 dopravních nehod. Z toho mohli za bezmála 70 procent případů. "V loňském roce zemřelo při dopravních nehodách s cyklisty celkem 44 cyklistů," říká Kropáčová. Dalších 315 lidí pak bylo těžce zraněno.

 

 

Přitom ještě v roce 2016 na českých silnicích zemřelo o pět cyklistů méně. A o rok dříve to bylo 32 lidí. Cyklisti neznají předpisy, nedodržují je a povinná výbava mnohým z nich nic neříká. "Povinná výbava je přední a zadní odrazka, odrazky v drátech, odrazky v pedálech a dva na sobě nezávislé zdroje brzdění," vysvětluje manažer prodejny kol Roman Humeni.

 

Přestože je helma povinná pouze pro cyklisty do 18 let, odborníci ji doporučují nosit všem. Právě hlava je totiž  nejčastějším místem úrazu. Z loňských 44 mrtvých mělo podle policie přilbu pouze pět z nich.
 

Související témata:
Klára Pospíšilová/ lud TN.cz