Opatření kvůli Covid-19

Více než půlka gastropodniků znovu otevřela. Tržby šly raketově nahoru

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 19:53
5.12. 2020 15:25
Téma:

Ve čtvrtek se uvolnila zavedená opatření a otevřít mohly restaurace, bary i hospody. V provozu je tak po tomto dni zase na 69 % stravovacích zařízení. Ve středu fungovalo pouze 41 % provozoven. Tržby podnikům po znovuotevření stouply o třetinu. Vyplývá to ze statistiky společnosti Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá asi čtvrtina gastrozařízení v Česku.

Kvůli opatřením, kterými se vláda snažila bojovat se šířením koronaviru, musely být restaurace, bary, hospody a bistra uzavřené od 14. října. Fungovat tak mohly pouze ve formě výdejních okének. Po mnoha týdnech nyní mohou znovu normálně otevřít. Musí ale dodržovat provozní dobu od 6:00 do 22:00 a u jednoho stolu mohou sedět maximálně čtyři lidé. Navíc vláda snížila také kapacitu podniků, ty se mohou zaplnit jen z poloviny.


"Ve čtvrtek dosahovaly souhrnné tržby gastropodniků 80 % únorových hodnot, zatímco ještě ve středu to bylo 46 %. Je ale na místě podotknout, že listopadové tržby bývají vlivem sezónnosti v průměru o 10 % vyšší než únorové,“ upozornil ředitel společnosti Dotykačka Petr Menclík.

 

 

 


Nejvýrazněji si podle statistiky Dotykačky polepšily restaurace. Zatímco ve středu měla otevřeno méně než polovina, ve čtvrtek fungovalo 75 % podniků. Výše průměrné útraty v nich stoupla o 16 %.


Po celou dobu lockdownu se však nejlépe dařilo zachovat provoz kavárnám a bistrům. Přesto si však také polepšily. Ve středu jich fungovalo 65 %, ve čtvrtek už 86 %. Jejich tržby jsou nyní jen 10 % pod únorovými hodnotami.


Hospod bylo ve středu v provozu 14 %, ve čtvrtek otevřelo 46 %. "Konkrétně zde předpokládáme určité zkreslení statistik způsobené vypnutím pokladen u nejmenších podniků v reakci na odsunutí EET,“ tvrdí Menclík.

 


Podle statistiky byl první den rozvolnění znát také u nočních klubů a diskoték, které musely mít po celou dobu lockdownu zavřeno. Ve čtvrtek obnovila provoz třetina těchto podniků.

 

Čtvrteční znovuotevření v řadě podniků provázely problémy. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz