bezplatná prevence

Nehrozí vám třeba infarkt? Nechte si v lékárně ZDARMA vyšetřit cévy

Nemocné srdce - 2
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Nemoci oběhové soustavy jsou největším zabijákem Čechů, vybrané lékárny společně s lékaři proto ode dneška nabídnou lidem vyšetření stavu cév úplně zdarma. Takzvané Poradny pro cévní věk budou lidem postupně k dispozici až ve 250 lékárnách po celé České republice.

Návštěvníci lékaren ode dneška mohou nacházet v lékárnách speciální přístroje, které dokářou určit cévní věk člověka. "Stárnutí cév je spojeno s ukládáním aterosklerotických plátů, snižováním prostupnosti cév a zvyšováním jejich tuhosti. Čím více jsou cévy zanesené a tužší, tím vyšší vykazují cévní věk," vysvětluje majitelka pražské lékárny a koordinátorka akce Hana Chudobová. 

 

Právě proto vznikl nápad tyto cévní přístroje zajistit. "Pokud přijdou návštěvníci do našich vybraných lékáren měření vyzkoušet, dozvědí se, jak staré jsou jejich cévy v porovnání se skutečným věkem, a odhalí tak riziko případného vzniku kardiovaskulárních chorob,“dodává Chudobová.

 

Protože výsledek může ovlivnit například nervozita, měl byl člověk v případě vysokých až alarmujících hodnot rozhodně navštívit lékaře, informuje poradkyně Alphega lékáren Kateřina Uxová. Seznam všech lékáren, které měření provádí, najdete zde.

 

 

Podle kardiologů se za posledních 10 let podařilo snížit úmrtnost na nemoci srdce a cév o 20 procent, a to především díky účinnějším diagnostickým a léčebným postupům. Zásadní vliv také hrálo postupné snižování hladiny cholesterolu a lepší péče o nemocné s vysokým krevním tlakem.

 

"Prevenci vnímáme jako naprosto zásadní. Před několika dny jsme v rámci 120. výročí založení Fakultní nemocnice Olomouc nabízeli na olomouckém náměstí lidem měření tlaku a cholesterolu. Drtivé většině jsme naměřili vysoké hodnoty krevního tlaku i cholesterolu a bohužel se od nich dozvěděli, že se nijak neléčí. Obecně lze říci, že vysoký krevní tlak nacházíme přibližně u poloviny českých dospělých mužů a u více než třetiny žen,“ uvedl kardiolog Jan Václavík.

 

 

Na tuhnutí cév má vliv hned několik faktorů jako jsou věk, pohlaví, váha, krevní tlak, genetické faktory, ale také výživa a sport a nemoci, se kterými se člověk potýká, například diabetes. "Tuhnutí cév lze omezit snížením tělesné váhy, změnou stravování a životního stylu vůbec, snížením příjmu soli a mírnou konzumací alkoholu,“ říká Václavík.

 

Češi nejčastěji umírají na nemoci oběhové soustavy, konkrétně na nemoci srdce a cév. Kardiovaskulární choroby jsou příčinou úmrtí 50 % populace a ve srovnání s vyspělými zeměmi EU je dokonce úmrtnost na srdečně cévní onemocnění dvakrát vyšší.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠOKUJÍCÍ STUDIE: Co dělá s vaším tělem hluk? Odteď se mu budete vyhýbat jako čert kříži!

KONEC PONOCOVÁNÍ! Co se stane s vaším srdcem, když málo spíte? Tohle vás pořádně vyděsí!

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

lud TN.cz