Obchodní sdělení
Toto je obchodní sdělení. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

Neignorujte svoje prsa! I malá změna může znamenat problém

GlaxoSmithKline, s.r.o.
Zdroj: Thinkstockphotos

Rakovina prsu představuje celosvětově nejčastější typ onkologického onemocnění u žen (nemoc se ale nevyhýbá ani mužům).

A přesto, že nárok na pravidelné vyšetření prsou ženy od určitého věku mají, nevěnuje se jim dostatečná pozornost. To ale jen do chvíle, než se objeví problém. Jak včas a správně rozpoznat varovné signály, které mohou znamenat rakovinu prsu? A kdy už byste opravdu neměli návštěvu lékaře odkládat?

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) tvoří globálně karcinom prsu 27 % všech zhoubných nádorů. Přesná příčina vzniku není doposud objasněná.

Jedním z rizikových faktorů může být i působení estrogenů, jejichž hladina v reprodukčním období ženy kolísá. Rozvoj rakoviny prsu se nedá fyziologicky ovlivnit. Díky pravidelné prevenci se dá ale v počátečním stádiu odhalit a léčit.

Prevence, prevence, prevence...

Prevence a zase prevence. Prevence je základ, abychom případné onemocnění včas odhalili. Je ale důležité zdůraznit, že pravidelná prevence neznamená, že můžete rakovině zabránit. Nejdůležitější a zároveň nejpřístupnější forma prevence rakoviny prsu je samovyšetření.

Značka Sensodyne už druhým rokem spolupracuje s organizací Loono a snaží se ženy o nutnosti prevence společně informovat. „Zubní pasta Sensodyne totiž vydrží zhruba jeden měsíc, díky tomu si jednoduše vzpomenete na pravidelné samovyšetření. Stačí si zapamatovat heslo: Když ti dojde Sensodyne, sáhni si na prsa,” říká brand manažerka značky Sensodyne, Eliška Jurková.

Samotné vyšetření není vůbec nic těžkého. Spočívá v důkladném prohmatání prsou, je důležité si všímat všech odchylek či změn, které mohou (ale nemusí) být varovným signálem.

Kdy návštěvu určitě neodkládat:

Změna vzhledu prsou = změny ve velikosti či tvaru prsou jsou nejčastější a nejjednodušší pozorovanou odchylkou. Pokud si všimnete jakékoli změny tvaru, velikosti, vzhledu či asymetrie, vyrazte k lékaři.
Bulka na prsou nebo v podpaží = obvykle největší obavy při samovyšetření prsou nastávají při nahmatání tvrdé a často nebolestivé bulky v prsou a nebo v podpaží. Ačkoli jsou bulky v prsou poměrně velkým důvodem k obavám, hned nepanikařte! Někdy totiž nemusí jít o rakovinovou tkáň.
Zčervenání a otok prsou = bolesti prsou ženy poměrně často při reprodukčním období zažívají a obvykle se pojí s blížící se menstruací. Pokud se však bolest prsou objevuje i mimo menstruační cyklus a je spojená s nepřirozeným začervenáním, není to dobré znamení. I když stoprocentně nemusí jít o rakovinu prsu, může jít o infekci, kterou je také důležité začít léčit okamžitě.

Výtok z bradavky = kromě mateřského mléko by z bradavky neměla vytékat žádná jiná tekutina.

Bolesti prsou = náhlé, ostré až bodavé bolesti v prsou mohou být znepokojujícím znamením. Bolest většinou přechází z jednoho prsa na druhé.

Změna vzhledu a citlivosti bradavky = zhoubný nádor prsou se nejčastěji nachází v okolí bradavek, většinou těsně pod nimi. Toto umístění může vést ke ke změně vzhledu, barvy a citlivosti bradavky.

Svědění prsou = svědění prsou nebo jejich okolí není tak častým příznakem rakoviny. Když se ale objeví bez příčiny, trvá příliš dlouho nebo je nesnesitelné až bolestivé, může jít o příznaky rakoviny.

Pokud na svých prsou objevíte některou ze zmíněných změn, návštěvu lékaře určitě neodkládejte. A myslete na to, že pokud nebudete zapomínat na pravidelné samovyšetření, budete vždy o krok napřed. A kdybyste přeci jen zapomněli, Sensodyne vám to rád připomene.

________________________________________

Zubní pasty Sensodyne Rapid a Sensodyne Repair & Protect jsou zdravotnické prostředky. Ostatní zubní pasty Sensodyne a ústní vody Sensodyne jsou kosmetické přípravky.
V případě otázek kontaktujte prosím: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, e-mail: cz.info@gsk.com.
Případné nežádoucí účinky prosím hlaste na: cz.safety@gsk.com. Ochranné známky jsou vlastněné nebo licencované skupinou společností GSK.

©2020 skupina společností GSK nebo poskytovatel příslušné licence. Datum vypracování materiálu: 7/2020.
PM-CZ-SENO-20-00079

Související témata:
Komerční článek