opatření ve školství

Plaga proti Babišovi. Ministr odmítl premiérův plán na úřední maturitu

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 20:47
8.3. 2021 16:43
Téma:

Situace ve školství je kvůli bezpečnostním opatřením velmi složitá, děti se musí připravovat z domova. Velkou nejistotu v posledních dnech zažívají studenti, kteří se chystají na maturitu. Stále totiž není jasné, jak budou zkoušku skládat. Ministr školství oznámil, že je proti úředním maturitám, o kterých uvažuje premiér. O tom, jak by měly maturity vypadat, informuje ministerstvo do konce týdne.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (za ANO) nesouhlasí s návrhem, že by se mělo umožnit udělení úřednické maturity plošně všem žákům.

 

"Již v lednu, kdy jsme představovali úpravy maturit, jsme jasně řekli, že další možné úpravy budou záviset na vývoji epidemické situace. Vzhledem k tomu, že závažnost situace stále neumožňuje návrat k prezenčnímu vzdělávání, je na místě přistoupit k dalším úpravám. A to zejména s ohledem na další pracovní povinnost žáků vybraných zdravotních a sociálních oborů. Úřední maturita však není správnou a adekvátní cestou," sdělil Plaga.

 

Nahrazení maturitní zkoušky prostým úředním aktem na základě předchozích studijních výsledků by představovalo devalvaci role této zkoušky, která dokládá nejen absolvování středoškolského vzdělání, ale také schopnosti osvojit si potřebné znalosti a dovedností pro její složení, vysvětluje ministerstvo.

 

 

Podle něj je nutné spíše prodloužit období pro doplnění chybějících dovedností a vědomostí pro jejich následně ověření zkouškou. Jiný postup by byl nezodpovědný jak vůči žákům samotným, tak vůči jejich budoucím zaměstnavatelům.

 

Ministr ve vysílání TV Nova uvedl, že průběžné představy o tom, jak by měly maturity vypadat, ministerstvo zveřejní do konce týdne.

 

Tématu se budou věnovat také pondělní Televizní noviny, jejichž hostem bude právě ministr Plaga. Začínají v 19:30.

TN.cz