Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

žebříček podnikatelů

Nejbohatší Češi mají přes bilion korun. Vede Kellner, Babiš je druhý

Nejbohatší Češi
Zdroj: Profimedia, TN.cz
Kolik činí majetek nejbohatších Čechů?

Magazín Forbes opět sestavil žebříček nejbohatších Čechů. Jmění nejúspěšnějších podnikatelů u nás poprvé v historii přesahuje hranici jednoho bilionu korun. Nejbohatším Čechem pak stále zůstává Petr Kellner, ani zdánlivě na něj nedosahuje Andrej Babiš, který se umístil druhý.

Nejbohatší Čech, Petr Kellner kraluje žebříčku se jměním 310 mld. Kč. Jeho finance narůstají především díky rozvoji byznysu skupiny Home Credit v Asii.

 

Zbohatl také bývalý ministr financí Andrej Babiš, jehož jmění dosahuje 88 mld. Kč a je tak na druhém místě.

 

Na třetím místě se umístil realitní magnát Radovan Vítek, který se jměním 57 mld. Kč předběhl Karla Komárka o dvě miliardy. Spoluzakladatel firmy Sazka Group (jmění 55 mld. Kč) tak zaujímá čtvrté místo.

 

 

Polepšil si i Daniel Křetínský s majetkem 50 mld. Kč. Ten navíc letos vstoupil poprvé i do žebříčku světových miliardářů Forbesu. V top desítce navíc nově zaujímají místo zakladatelé softwarové firmy Avast Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Dělí se o sedmé a osmé místo se jměním 21 mld. Kč.

 

Kdo si naopak podle Forbesu pohoršil je Zdeněk Bakala, který se jměním 18 mld. Kč klesl na desátou příčku.

 

 

V žebříčku se objevilo i několik nováčků, například Igor Fait (2,5 mld. Kč), investor a hlavní vlastník brněnské skupiny Jet Investments, nebo ústecký podnikatel Aleš Graf (2,9 mld. Kč).

 

Odhad majetku je počítán z otevřených zdrojů, například výročních zpráv a dokumentů v obchodním rejstříku. Dále pak z tržeb a ziskovosti. Analýza Forbesu také sleduje nové investice firem, stejně jako proběhlé transakce na trhu.
 

kik TN.cz