Pobyt na Samosu

Ve vzduchu byl cítit strach, popsala Ivana zemětřesení na Samosu

Požár na ostrově Samos
Zdroj: zpravy@nova.cz
Jan Pánik
Jan Pánik
Publikováno 4. 9. 2019
Téma:

Oblíbený řecký ostrov Samos postihlo v létě několik zemětřesení. To poslední pocítili tamní obyvatelé a návštěvníci v pátek 30. srpna. Na ostrově byla v ten den i paní Ivana z Česka. Když se země zachvěla, seděla zrovna na terase u pláže. Necelý týden před zemětřesením pak byla svědkem rozsáhlého lesního požáru.

První zemětřesení o síle 4,4 stupně Richterovy škály bylo zaznamenáno v pátek krátce po půl sedmé večer. Podle Athénského geodynamického institutu se země zatřásla 23 kilometrů jižně od ostrova Samos. 

 

V tu chvíli seděla paní Ivana na terase nedaleko pláže. "Když se nám pod nohama začala pohybovat zem, všichni lidé okolo se rozhlíželi a čekali, co se bude dít dále," popsala portálu TN.cz Češka, která je aktuálně na ostrově. Podle ní zemětřesení trvalo jen pár vteřin, příjemné ale prý nebylo. 

 

"Ve vzduchu byl cítit strach, zda se to nebude opakovat," líčí paní Ivana. "Všichni jsme přemýšleli, kam eventuálně utéct," vysvětluje. A další otřes opravdu přišel. Druhá seismická vlna nastala ve 20:21. Měla opět sílu 4,4 stupně Richterovy škály, informoval řecký portál Samos24.gr.

 

 

"Personál hotelu se o tom s námi nebavil. Zaměstnanci se tvářili, že se nic neděje," říká Ivana a radostně dodává, že se naštěstí nikomu nic nestalo. Česká turistka zažila také lesní požár, který na řeckém ostrově vypuknul v sobotu. Úřady kvůli plamenům museli dočasně evakuovat více než tisíc lidí z pěti hotelů. 

 

S plameny pak hasiči bojovali celou noc. Evakuovaní turisté tak museli spát na krytém stadionu. Už ráno se však do hotelů mohli vrátit. "Krásný ostrov Samos prochází těžkou zkouškou," doplnila smutně česká turistka. 

 

Následky požáru pohledem české turistky Ivany:

 

Do povědomí se řecký ostrov dostal také ve čtvrtek 23. srpna. Letadlo společnosti Smartwings, které mířilo do Prahy právě ze Samosu, letělo více než dvě hodiny jen s jedním fungujícím motorem. 

 

Stroj nakonec bezpečně přistál na letišti Václava Havla. Cestující byli z celé situace zděšeni, posádka však podle  mluvčí společnosti postupovala správně. "Zkušená posádka postupovala v souladu s bezpečnostními a provozními postupy pro tyto případy," odpověděla na dotaz TN.cz Vladimíra Dufková.

 

Podívejte se na situaci kolem letu společnosti Smartwings:

TN.cz