Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

počasí

Do Česka se přihnaly silné bouřky! Živel si vyžádal lidský život

Zdroj: TV Nova

Do Česka se přihnaly bouřky, které bičovaly velkou část republiky. Objevovaly se kroupy i přívalový déšť. Meteorologové neustále upravovali výstrahy, platil dokonce vysoký stupeň nebezpečí. Nejhorší situace byla podle Českého hydrometeorologického ústavu na Bruntálsku, Šumpersku a Semilsku. Výstraha před silnými bouřkami platí pro celou republiku. V Praze si přívalový déšť vyžádal lidský život.

Pokud jste si plánovali, že víkend strávíte u vody nebo nějakým výletem, bylo lepší omezit to na dopoledne. Meteorologové očekávali, že odpoledne udeří na většině území bouřky. Ty nakonec potrápily zejména sever a střed republiky.

 

Velmi silné bouřky se vyskytly brzy odpoledne například na Bruntálsku a Šumpersku. Navíc nevykazovaly žádný postup, v oblasti Rýmařova podle radarových odhadů spadlo až 50 milimetrů srážek. Srážky se během odpoledne jen velmi pomalu přesunovaly k jihu.

 

Silné bouřky téměř bez postupu se také držely v Libereckém kraji, za jednu hodinu tam spadlo 53 milimetrů srážek. I zde se centrum srážek pohybovalo velmi pozvolna k jihu. "Více než tři desítky výjezdů si vyžádala sobotní bouřka, která zasáhla především Českolipsko - 14 událostí a Semilsko - 9 událostí. Hasiči jezdili od 14 hodin jak k odstraňování popadaných stromů, tak k několika čerpání vody či k jiskření drátů elektrického vedení a trafostanic," zveřejnila mluvčí libereckých hasičů Pavlína Bílková.

 

Bouře silně udeřily také na Prahu, kde vytopily množství sklepů, tunely, dokonce také klášter. Skupinu čtyř lidí spláchl přívalový déšť v podzemních kanálech, dva se podařilo zachránit. Po dvou se pak rozjelo intenzivní pátrání. Potápěči nalezli jedno tělo, není ale zatím zcela jasné, jestli jde o jednoho z pohřešovaných, je to ale velmi pravděpodobné.

 

Bouřky způsobily na řadě míst škody. Situaci sledujeme online:

On-line reportáž

Česko bičují silné bouřky a přívalový déšť

22:10

"Hasiči v Praze měli asi o 50 výjezdů za den více než je běžné. Mezi 17-21h bylo v akci více než 80 profesionálních a dobrovolných hasičů, plno práce měli i kolegové na operačním středisku. K dešti se přidal silný vítr, padaly stromy. Děkujeme Pražanům za trpělivost a spolupráci," uveřejnili pražští hasiči.

 

Vzhledem ke sklidňující se situaci pro dnešní den on-line přenos končí. I my vám děkujeme za pozornost.

21:35

Mapa srážek 9.6. 2018 21:30

Mapa srážek platná pro 9.6. 2018 - 21:30

20:34

Provoz ve vytopených pražských tunelech byl krátce před půl devátou obnoven.

 

Přehnala se kolem váš silná bouře? Vyplavila vám voda sklep? Fotografie a záběry nám můžete posílat na email zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na Facebooku.

Liberecko potrápily bouřky a krupobití: 

 

Večer pak začaly bouřky ustávat, noc bude znovu teplá - teploměr ukáže 14 až 18 stupňů. Také v neděli by nejdříve mělo být slunečno, postupně bude přibývat oblačnosti a odpoledne i večer by mohly udeřit silné bouřky.

Bouřka a déšť v Praze:

 

Výstraha před velmi silnými bouřkami platí pro Karlovarský, Ústecký a část Libereckého kraje od sobotních 14:00 do pozdního večera, v neděli budou v této oblasti o něco slabší bouřky - tato výstraha je v platnosti do nedělních 22:00.

 

18

GALERIE: Přívalový déšť v Praze

Zdroj: AKTU.cz

Přívalový déšť v Praze - 8

Hodnocení:

 

Před silnými bouřkami varují meteorologové také Prahu, Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský kraj a Vysočinu.

 

  

V Česku už několik týdnů trvá spíše letní počasí - tropické teploty střídají silné bouřky. Podle odborníků to je proto, že si letos na jaře tlaková výše a níže vyměnily místa. Více se dočtete zde.

epa TN.cz