Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

výsadkáři z chrudimi

Nejdrsnější vojáci přijímali nové členy. Tohle museli podstoupit!

Nejdrsnějším vojákům v Česku přibudou posily - chrudimský výsadkový prapor nabíral nové členy. Ještě předtím si ale otestoval, zda na tak náročnou práci vůbec mají. Museli projít opravdu drsnou zkouškou, při které řada z nich odpadla.

Do výběrového řízení na výsadkáře v Chrudimi, které probíhalo tento týden, se přihlásilo 34 statečných. K 43. výsadkovému praporu se nakonec přidá jen 24 z nich. A i to je vzhledem k požadavkům veliký úspěch.

 

Zájemce totiž museli projít náročnou zkouškou, při které prokázali fyzickou a psychickou zdatnost. Nejprve je čekal vytrvalostní běh na 12 minut, poté se museli poprat s překážkovou dráhou. A to byl teprve začátek.

 

Projít si museli také tříkilometrovým během dvojic se zbraněmi, doplňkovými discipínami v bazéně a tzv. královskou disciplínou, tedy zrychleným přesunem na deset kilometrů s 15 kilogramy zátěže.

 

 

"Předposlední disciplína - přesun na 35 km s 25 kg a zbraní. Samostatně. Jen voják a jeho myšlenky," popsal další náročnou zkoušku chrudimský prapor. Výběrové řízení vojáci zakončili přesunem s raněným. "Cca 2 km se zbraní a za řevu instruktorů ukáže ty, kteří se opravdu chtějí stát výsadkáři. A na ty se přijel podívat i velitel útvaru," okomentoval poslední disciplínu prapor. 

 

GALERIE: Konkurz na výsadkáře v Chrudimi

1
/
13
Zdroj: Armáda České republiky
Konkurz na členy výsadkového praporu v Chrudimi - 13

 

Čtyřiadvaceti uchazečům se podařilo konkurz dokončit. Ani to ale nebyl konec. Čekalo je ještě vyhodnocení výsledků a psychotestů. "34 statečných se přihlásilo, 24 borců uspělo," napsala na twitteru Armáda ČR. "Gratulujeme," dodala.

 

"Všeobecně je třeba vyjádřit uznání všem těm, kteří přišli a zkusili to. Ukázali odvahu a odhodlání, které nám není cizí," napsal chrudimský prapor na facebooku. Mezi uchazeči byla i jedna žena, která se extrémní zátěží nenechala odradit a dotáhla konkurz až do konce.

 

 

Chrudimský 43. výsadkový prapor je jedinou jednotkou svého druhu v Armádě České republiky. Představuje hlavní expediční sílu armády a úkoly může plnit samostatně nezávisle na zbytku ozbrojených sil či jednotkách NATO. Jeho úkolem je eliminovat protivníky rychlými manévry při různých druzích operací, za každého počasí a v jakémkoliv terénu.

sei TN.cz