Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kdy zase budou?

Nejen framykoin, lidé si stěžují na nedostupnost dalších léků

Lékárna
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

V reakci na výpadek oblíbeného léku framykoin se ozvala řada lidí se stížností na výpadky dalších důležitých léků, které berou a nyní nemohou sehnat. Redakce TN.cz zkontrolovala dostupnost těchto léků u Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Prvním lékem, na jehož nedostupnost si čtenáři TN.cz stěžovali, byl triplixam, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) skutečně u jednoho balení, konkrétně u balení se sílou 5MG/1,25MG/5MG ve velikosti 3x30 pilulek, měl nahlášený výpadek. A to od 25. ledna. Termín obnovení dostupnosti byl v pondělí 4. února.

 

Dalším z nedostupných léků byl podle čtenářů TN.cz xanax. Že je nedostupný, potvrzuje na svých stránkách také SÚKL. Problém byl u dvou kombinací síly a velikosti balení ze čtyř dodávaných. Zatímco balení s 50 tabletami o síle látky 2 mg už je podle SÚKLu dostupné, a to od pondělí 28. ledna, balení s 30 tabletami o síle 1 mg od začátku ledna dostupné není. SÚKL předpokládá obnovení dodávek okolo 11. března.

 

Čtenáři si stěžovali i na nedostupnost amiclotonu. Dlouhodobý výpadek se ale v uplynulých dnech také podařilo vyřešit. Podle státního ústavu došlo k přerušení dodávky už 19. 11., obnovena ale byla minulé pondělí 28. ledna.

 

Zaznamenali jste výpadek nějakého dalšího léku? Dejte nám vědět na mail zpravy@nova.cz nebo na náš facebook

 

Ještě téměř půl roku se budou muset pacienti obejít bez roztoku ecobec. Žádné informace o obnovení dodávky nemá SÚKL u varianty se sílou 100 mcg. U dalších dvou registrovaných verzí, s 50 a 200 mcg, očekává obnovení dodávek nejdříve v červnu letošního roku.

 

Od května loňského roku eviduje Státní ústav přerušení dodávek ciploxu, konkrétně balení po 10 tabletách se sílou 500 mg. Bohužel pro ty, kteří tento lék používají, neuvedl, kdy budou dodávky obnoveny. Pacienty, respektive lékaře, neboť se jedná o medikament na předpis, odkazuje na jiné léky s obdobnými účinky.

 

 

Dalšího ze čtenářů TN.cz trápila nedostupnost čípků dicloreum. Ty už ale nesežene, podle Státního ústavu byla totiž jejich distribuce ukončena. Jedním z léků, které jej mají nahradit, jsou čípky indometacin. Balení s účinnou látkou 50 mg je ovšem také nedostupné a to už od konce listopadu. SÚKL jako termín obnovení uvádí neurčitě jen "počátek roku 2019". V lékárnách už neseženete ani čípky spasmopan jejichž distribuce již také byla ukončena.

 

Posledním nedostupným lékem, na nějž čtenáři redakci TN.cz upozornili, je vasocardin v balení po 100 tabletách o síle 200 mg. Ten je podle SÚKLu skutečně nedostupný a to už od začátku listopadu. Termín obnovení dodávek ale státní ústav nezná.

 

VIDEO: Lednová reportáž o nedostupnosti některých léků

vbo TN.cz