Nová nařízení

Nejen omezená otevírací doba! PŘEHLED opatření platných od pátku

Omezení a opatření proti koronaviru
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
18.9. 2020 6:59
Téma:

Od pátku v Česku platí hned několik nových opatření. Znovu je omezená otevírací doba restaurací a barů a platí i omezení počtu lidí na vnitřních akcích. Podívejte se na přehled toho, co dalšího se od pátku mění.

Opatření na slovenských hranicích

Od pátku na hranicích se Slovenskem probíhají namátkové kontroly a Česko oficiálně patří na seznam rizikových zemí. Bude však mít některé výhody zemí, které mezi červené nepatří. Studenti a pohraniční pendleři mohou do země přicestovat volně. Všichni ostatní musí buď podstoupit test na Covid-19, nebo nastoupit do karantény.


Nošení roušek ve školách

Na čtvrteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že od pátku budou ve školách od druhého stupně výš povinné roušky. Opatření se týká také středních a vysokých škol a roušky budou nově povinné i během výuky.

 

Anketa

Myslíte si, že jsou opatření nezbytná?

Hlasovalo 3014 lidí.

Výjimku mají pouze žáci prvního stupně základky. Ochranu nosu a úst mohou žáci a studenti odložit například při tělocviku, zpěvu nebo hraní na dechové nástroje.

 

Restaurace a bary zavřou před půlnocí

Nařízení týkající se omezené provozní doby stravovacích podniků je zpět. Od páteční půlnoci musí mít restaurace, bary, diskotéky i kluby povinně zavřeno mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Ministr Vojtěch opatření odůvodnil vysokým počtem nakažených mladých lidí, zdůraznil však, že plošného uzavírání jako na jaře se Češi bát nemusí.

 

 

 

Omezení počtu lidí na vnitřních akcích

Od pátečních 18 hodin bude moci být na akcích ve vnitřních prostorách maximálně deset stojících lidí. Pokud bude počet účastníků vyšší, každý bude muset mít zajištěné své místo k sezení. V případě restaurací a barů platí, že tamní pracovníci nesmí pustit do podniku víc lidí, než je míst k sezení. Vojtěch zároveň žádá, aby lidé omezili pořádání velkých oslav a večírků.

 

 

eRouška 2.0

Od pátku je také možné používat novou verzi aplikace e-Rouška. Ta má za úkol uživatele upozornit na kontakt s nakaženým, ale zároveň zachovat anonymitu.

 

"Když s eRouškou potkáte dalšího uživatele, u kterého se později prokáže onemocnění Covid-19, tak vám aplikace zobrazí anonymní upozornění na možné riziko nákazy koronavirem a doporučí vám další postup. Třeba jste jen delší dobu seděli u vedlejšího stolu v restauraci, ale vůbec se neznáte. Bez eRoušky by vás nebylo možné varovat," informuje web aplikace.

TN.cz