Cestujeme bezpečně

Nejen platnost. Na co všechno si dát pozor u cestovního pasu!

Cestovní pas
Zdroj: pro tn.cz
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 8. 9. 2019
Téma:

Asi každého napadne si před cestou na dovolenou zkontrolovat, jestli mu ještě platí pas nebo občanka, aby cesta nskončila ještě dřív, než začala. To ovšem není zdaleka jediná věc, na kterou je dobré dát si pozor.

Velmi důležitý je také stav cestovního dokladu - pokud ho máte nějakým způsobem poškozený, silně zašpiněný nebo jinak poznamenaný, může se vám stát, že vaše dovolená předčasně skončí už při kontrole na letišti.

 

"O skončení platnosti cestovního dokladu rozhodne kterýkoliv orgán příslušný k vydání cestovního dokladu, pokud je poškozený tak, že zápisy v něm jsou nečitelné nebo je porušena jeho celistvost," varuje mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

 

To ovšem není všechno - problémy můžete mít i v případě, že v dokladu jsou nesprávné údaje nebo je do něj něco dopsáno. Výjimkou je nesprávné příjmení, které se změnilo svatbou - v takovém případě pas platí ještě čtvrt roku po sňatku.

 

Do třetice může být problémem i fotografie na cestovním dokladu - a to v případě, že aktuálně vypadáte výrazně jinak.

 

 

"Občan s poškozeným cestovním dokladem by měl být zadržen již během pasového odbavení na českém letišti. Posouzení míry poškození cestovního dokladu či změny podoby držitele záleží do značné míry na subjektivním posouzení policejních orgánů, jak tuzemských, tak cizozemských," říká Štíchová.

 

Teoreticky tak můžete zariskovat i se zastaralou fotkou nebo odrbaným pasem (či občankou), ale v důsledku jde o hazard, který se nemusí vyplatit.

 

Důležité je také myslet na to, že moderní doklady v sobě mají elektronický čip s biometrickými údaji. A ten se může poškodit, pokud je dlouho na sluníčku, v přílišném horku, zimě či vlhkém prostředí nebo třeba vystavením chemikáliím.

 

Stejně tak není úplně moudré používat doklad jako pravítko, různě ho ohýbat nebo do něj dloubat, protože se čip může poškodit i mechanicky.

 

 

"Držitel cestovního pasu je oprávněn u kteréhokoliv orgánu příslušného k vydání tohoto cestovního dokladu, s výjimkou ministerstva, nebo u zastupitelského úřadu, požádat o ověření funkčnosti nosiče dat a správnosti v něm zpracovaných biometrických údajů. Nebo požádat o posouzení míry poškození dokladu, zdali již způsobuje jeho eventuální neplatnost," radí mluvčí ministerstva zahraničí všem, kteří si nejsou jistí, jestli ještě "projedou".

TN.cz