nákaza koronavirem

Nejen Praha, ale i Středočeský kraj. Německo zpřísnilo opatření vůči ČR

Téma:

Německo zařadilo mezi rizikové oblasti kromě Prahy i Středočeský kraj. Lidé z těchto regionů budou moci vstoupit do země jen s negativním testem nebo budou muset nastoupit povinnou karanténu. Pro německé úřady je kriteriem překonání hranice 50 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel. Limit překračují právě okresy ve středních Čechách.

Nejméně 19 evropských zemí už proti Česku zavedlo cestovní omezení. Od pátku budeme rizikovou oblastí i pro Slováky. Ti zahájí na hranicích namátkové kontroly. Při cestě na Slovensko bude třeba test na koronavirus nebo karanténa.

 

Slovenská vláda ale stále diskutuje o konkrétní formě opatření. Premiér Matovič ve středu připustil, že omezení bude možné obejít, pokud Češi na Slovensko pojedou přes Rakousko či Polsko.

 

Pandemie koronaviru nabírá na síle téměř po celém světě. Nejrychleji se teď virus šíří v Indii, kde celkový počet nakažených přesáhl hranici pěti milionů a každý den v zemi přibude okolo 90 000 pozitivních. "I když celkové množství nemocných v zemi stoupá, Indie stále patří ke státům s malým množstvím případů na milion obyvatel," upozorňuje indické ministerstvo zdravotnictví.

 

 

Nejzasaženější zemí dále zůstávají Spojené státy. Vysokou daň si v americkém státě Maine vyžádala nedostatečná hygienická opatření na srpnové svatbě, odkud se koronavirus rozšířil a postupně se nakazilo na 180 lidí. Sedm z nich zemřelo, nákaza se dostala i do domova pro seniory nebo věznice.

 

Proti koronaviru tvrdě bojuje Čína. V provincii Jün-nan kvůli dvěma nakaženým poslaly úřady do karantény dvousettisícové město Žuej-li. Podle čínského deníku Global Times chtějí do čtvrtka otestovat všechny tamní obyvatele. Země v poslední době hlásí jen okolo deseti nakažených denně.

 

Jednou z mála úspěšných zemí v boji s koronavirem je Švédsko, které bylo za svůj benevolentní přístup k pandemii dříve terčem kritiky. Nechalo totiž po celou dobu otevřené obchody, bary, restaurace či školy. Švédové se spoléhali na rozestupy a hygienická pravidla. Dnes hlásí denně kolem dvou set nakažených a to je nejméně od března.

Patrik Balcar, Kateřina Sejková TN.cz