ŠÍŘENÍ VIRU

Nejezděte na chalupy, vyzval ministr. Lidé na venkově mají z chatařů strach

Roman Dolejský
Roman Dolejský
20.3. 2020 13:59
Téma:

Obyvatelé venkovských oblastí mají obavy z šíření nákazy koronaviru, kterou by mohli přivléct lidé z velkých měst, hlavně z Prahy, kde je počet nakažených nejvyšší. Starostové obcí v Plzeňském kraji žádají poslance o zamezení příjezdů chatařů. Poukazují také na to, že zatím nemají dostatek ochranných prostředků.

“Během posledního týdne začal masivní příjezd občanů města Prahy a okolí na jejich venkovské chalupy. Místní občané mají velké a myslíme, že oprávněné obavy z možnosti přenosu nákazy koronavirem, který je v Praze nejvíce rozšířen z celého území naší republiky,“ uvedli v dopise pro poslance starostové obcí správního obvodu Nepomuk v Plzeňském kraji. Dopis poskytli také redakci TN.cz.


Starostové žádají o urychlené přijetí opatření, které by zamezilo příjezdu chalupářů do obcí v oblasti. “Situace je čím dál tím vážnější s tím, že dosud nemáme žádné certifikované ochranné prostředky. Používáme pouze improvizované prostředky, které jsme si vyrobili svépomocí,“ stojí dále v dopise.

 

 

Podle aktuálních čísel je nejvíce nakažených v Praze, a to asi dvě stovky, zbylé kraje počítají případy nákazy na desítky či jednotky.


Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek pro televizi Nova řekl, že se mu často ozývají lidé z menších obcí, kteří mají obavu, že k nim chataři zanesou nákazu koronavirem. Babiš před mimořádným zasedáním vlády zvažoval, že by se speciálně chatařům nařídilo vyhýbání se kontaktu s obyvateli obcí v okolí. To se ale nakonec nestalo.

Anketa

Mělo by se chatařům zakázat, aby jezdili do svých chat?

Hlasovalo 337 lidí.

Pokud chatař zavítá na chatu, měl by na ní podle Babiše i zůstat. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) bude policie kontrolovat, jestli je cestování na chatu nutné nebo ne.


“Chtěl bych všechny občany požádat, aby nejezdili na chaty a chalupy za účelem rekreace a zůstali doma. Pokud na chalupu musíte, setrvejte v jejím prostoru a minimalizujte kontakt s okolím. Je to důležité,“ vyzval přes twitter chataře a chalupáře ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 


Mnozí s Vojtěchem nesouhlasí. “Nejezdit na chalupy a chaty? Otázka pro vás, odborníku – Jak velká pravděpodobnost nákazy je na oploceném pozemku u chalupy s malou koncentrací lidí oproti městské zástavbě – byť jen při nákupu?“ položil řečnickou otázku jeden z uživatelů.


“Jedná se o další nesmyslné nařízení (pokud se nebudou navzájem scházet) této vlády. On asi pak naskočí Babiš a všem poseká trávu, vypleje a poryje záhonky,“ reagoval další.

 


Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz