Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

prestižní cena

Nejhezčí stavbu mají na Moravě. Prohlédněte si podzemní muzeum!

Česká cena za architekturu 2017 - Architektonická kancelář Radko Květ Archeopark PAVLOV
Zdroj: ceskacenazaarchitekturu.cz
Cenu za architekturu si letos odnesl Archeopark Pavlov

Vítězem České ceny za architekturu se letos stal Archeopark Pavlov. Zvítězil v konkurenci 248 dalších staveb. Podle porotců návrh vystihuje zároveň krajinu i historii významného archeologického naleziště.

Projekt Archeoparku Pavlov pochází z kanceláře Radko Květa a Pavla Pijáčka. S týmem spolupracovníků řešili umístění historického muzea přímo v lokalitě významného archeologického naleziště, kde se rozkládalo sídliště z období mladého paleolitu. Místo je přitom od roku 2010 národní kulturní památkou.

 

Objekt muzea se skrývá čtyři metry pod povrchem v terénní vlně, v místech, která už archeologové zcela probádali. V místě stavby našli v minulosti badatelé sošku venuše z Pavlova z mamutoviny. Autoři vycházeli z předpokladu, že případné další archeologické nálezy by byly v hloubce čtyři  až pět metrů pod povrchem.

 

GALERIE: Česká cena za architekturu 2017 - Architektonická kancelář Radko Květ Archeopark PAVLOV

1
/
11
Zdroj: ceskacenazaarchitekturu.cz
Česká cena za architekturu 2017 - Architektonická kancelář Radko Květ Archeopark PAVLOV - 1

 

Do exteriéru vystupují prosvětlovací věže, nálevkovitě tvarovaný vstup a výhledy na scenerii Pavlovských vrchů a vodní nádrž Nové Mlýny. Stavba má evokovat plasticky tvarované jeskynní prostory. Přímo do expozice zakomponovali tvůrci např. naleziště mamutích kostí.

 

 

Porota se shodla na vítězi jednohlasně. Archeopark Pavlov je podle ní významný v mezinárodním měřítku a přitom silně rezonuje i v lokálním prostředí. Návrh vystihuje zároveň krajinu i historii místa. Budova doslova ponechává prostor krajině tím, že se schovává pod zem, a současně ji obohacuje artefakty, které navazují dialog se širším okolím.

 

Porotci ocenili také kvalitu provedení i volbu materiálů. "Tento projekt je působivý svým bezvadným provedením a s péčí vybranými a použitými materiáli," zdůraznili.

 

mom TN.cz