Příroda

Izrael čelí ekologické katastrofě, následky budou vidět dlouhé roky

Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 11:46
22.2. 2021 11:40
Téma:

Izrael aktuálně bojuje s nejhorší ekologickou katastrofou v dějinách. Více než 190 kilometrů středomořského pobřeží znečistily tuny dehtu, které do moře vypustila zatím neznámá loď. Uhynout může až 90 procent fauny a flóry.

Ropná skvrna se poprvé objevila před týdnem asi padesát kilometrů od pobřeží. Úřady aktuálně testují vzorky z deseti podezřelých lodí. Podle místních expertů jde o jednu z nejhorších ekologických katastrof tohoto druhu v Izraeli za několik desetiletí, píše Jerusalem Post.

 

Únik dehtu donutil úřady v neděli uzavřít až do odvolání většinu pláží. S odklízením katastrofy pomáhají tisíce dobrovolníků. Část z nich však musela být během víkendu hospitalizována, jelikož se nadýchala výparů. V následujících dnech by se k dobrovolníkům měla přidat také armáda.

 

 

"Velmi na mě zapůsobili lidé, kteří přišli čistit pláže. Jdou příkladem a jsou vzorem pro ostatní,“ uvedl izraelský premiér Benjanim Netanjahu.

 

Ropa už stačila způsobit úhyn mnoha mořských živočichů. Odborníci tvrdí, že ekologická katastrofa může zapříčinit zničení až 90 procent fauny a flóry poblíž izraelského pobřeží. "Návrat k normálu může trvat roky,“ řekl profesor Colin Price, ředitel Porterovy školy environmentálních studií na univerzitě v Tel Avivu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz