Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ohromné škody

Nejhorší krupobití v Česku za 10 let, škody přesáhly čtvrt miliardy

Lidé z celé republiky, které postihlo minulý týden extrémně silné krupobití, už nahlásili pojišťovnám tisíce pojistných událostí. Až pěticentimetrové kroupy ničily úrodu, auta i střechy. Podle likvidátorů šlo možná o nejničivější krupobití za posledních 10 let. Nejhorší situace byla na pomezí Olomoucka a Prostějovska.

Kroupy jako golfové míčky, zaplavené silnice, větrem stržené střechy. Minulé pondělí změnilo mnoha lidem prázdninové plány. Likvidátoři pojišťoven ještě doposud neobešli všechna postižená místa.

 

"1900 pojistných události za 97 milionů korun. Nejčastěji jde o rozbitá auta, poničené střechy, střešní okna," popsala mluvčí pojišťovny Allianz Kateřina Ikráthová.

 

"Přes 2600 škod a celkovou výši těch škod odhadujeme zatím na 122 milionů korun," sečetl mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

 

Jen tři největší pojišťovny mluví o škodách přes čtvrt miliardy korun. Sehnat pokrývače v nejpostiženějších oblastech je takřka nemožné. Plachty na střechách místo tašek jsou vidět v mnoha vesnicích. Pro mnohé je to nečekaný výdaj, ne každý má pojistku. "Tyto škody jsou největší z krupobití za posledních nějakých deset let," doplnil Káňa.

 

 

Zatím jen provizorně opravené jsou například dva panelové domy v Bohuslavicích na Prostějovsku. Vítr střechu před deseti dny sfoukl, jako by byla z papíru. Lidem nezbývá než čekat, až se vyrobí nová. To potrvá ještě několik dnů.

 

Poškozeny byly mnohé sady na Olomoucku. I ta jablka, která zůstala na stromech, kroupy totálně zničily. I zemědělci mluví o škodách za desítky milionů korun. Kromě sadů krupobití nešetřilo ani pole s obilím.
 

Petr Zapletal/klma tn.cz / TV Nova