Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

kácení lesů

Nejhorší kůrovcová kalamita v historii! Příští rok má být ještě hůř

Kůrovcová kalamita, která trápí lesníky napříč Českou republikou, bude pokračovat i v příštím roce. Podle ministerstva zemědělství má být množství vykácených stromů až dvojnásobné.

Kůrovcová kalamita, se kterou se Česká republika potýká, je podle Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů historicky nejhorší. Jen za letošní rok se zhoršil stav u dvaadvaceti procent lesů.

 

Čtyřiačtyřicet hektarů lesů uschlo, případně bylo vykáceno. Jedná se o rekordní množství. A v příštím roce to může být až dvojnásobek. Právě kvůli vynucené těžbě výrazně klesá cena dřeva, to se navíc nestíhá zpracovávat.

 

Situaci navíc ještě zhoršuje sucho. Velký problém bude i s obnovou kůrovcem zničených lesů. Mladé stromky totiž okusuje přemnožená srnčí zvěř. Je už jasné, že kůrovcová kalamita navždy změní a už mění ráz krajiny, lesníci totiž ve zvýšené míře vysazují listnaté stromy.

 

 

Ty jsou podstatně odolnější i vůči stále teplejším létům. Kůrovcová kalamita nejvíc postihla Olomoucký kraj, potrápila ale také východ a jih České republiky.
 

Petr Zapletal/klma tn.cz / TV Nova