Riziko nákazy

Riziková je Praha a Frýdek-Místek. Ministerstvo zveřejnilo nový semafor

Počet potvrzených případů v Česku dál roste, přibylo 153 nakažených
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
10.8. 2020 12:27
Téma:

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo aktuální semafor rizika šíření nákazy koronaviru. Zeleně svítí pouze Praha a Frýdecko-Místecko, zbytek Česka je bílý. Komunitní přenos nehrozí na území republiky nikde. Epidemiologové vysvětlili zelenou barvu u dvou regionů.

Nejvíc nakažených koronavirem na 100 tisíc obyvatel eviduje Frýdecko-Místecko, kde je 203 nemocných, následuje Praha s 89 infikovanými. Tyto dva regiony jako jediné svítí na aktuálním semaforu rizika šíření nákazy zeleně. To znamená, že se v nich Covid-19 vyskytuje bez komunitního přenosu.

 

Zbytek okresů dostal bílou barvu, ve většině Česka je tedy riziko nulové nebo zanedbatelné. "Dnešní mapa stupňů pohotovosti je příznivější než minulá. Pouze Praha a Frýdek-Místek zůstávají v zelené barvě. Epidemie COVID-19 je tak stále pod kontrolou a bez komunitního přenosu," řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

 

"V současnosti posilujeme linky na hygienických stanicích, kapacitu odběrových míst a laboratoří a celkový systém chytré karantény. Situaci neustále monitorujeme a vyhodnocujeme další opatření," doplnila.

 

 

Podle ministerstva zdravotnictví je Praha na hraně rizika komunitního řízení. "Epidemiologická situace v Praze je způsobena zejména masivním záchytem ve spojení s významným ohniskem s přesahem případů a kontaktů do dalších okresů mimo území Prahy," vysvětlili krajští epidemiologové.

 

Moravskoslezský kraj naopak zaznamenává postupné zklidnění, výjimku představuje pouze Frýdecko-Místecko. "Dochází zde k zásahu do zranitelných skupin obyvatel bez nárůstu počtu hospitalizovaných vyžadujících intenzivní péči," uzavřela Rážová s tím, že epidemiologická situace je přesto pod kontrolou.

 

 

Semafor funguje zatím dva týdny, podle barev se dělí na čtyři stupně rizika. Bílá představuje nulové riziko, zelená výskyt bez komunitního přenosu, žlutá počátek komunitního přenosu a červené rostoucí nebo trvající komunitní přenos. Ministerstvo mapu aktualizuje vždy v pondělí.

 

V Česku je aktuálně přes 5000 nakažených koronavirem. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz