Vesmírná podívaná

Nejjasnější kometa desetiletí je tady. NÁVOD, kdy a jak ji v Česku sledovat

Kometa Neowise
Zdroj: Profimedia
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 10. 7. 2020
Téma:

Kometa Neowise, podle astronomů nejjasnější za posledních 13 let, už je sledovatelná pouhýma očima i z Česka. Zatím ji spatřili pouze v brzkých ranních hodinách, teď je naopak k vidění po desáté večer.

Českou noční oblohu od čtvrtka rozjasňuje kromě měsíčního svitu také kometa Neowise. Ta je podle astronomů nejjasnější za desetiletí a lze ji spatřit pouhýma očima.

 

Na sociálních sítích už se lidé, kteří kometu viděli, chlubí působivými snímky. "Kometa je dobře viditelná i očima jako rozmazaná hvězda s nápadným protáhlým ohonem, který míří zhruba od obzoru směrem vzhůru," říká Pavel Gabzdyl z brněnského planetária a hvězdárny, který zářící těleso zachytil nad moravskou metropolí.

 

 

Podle Gabzdyla je nejvhodnější sledovat kometu z míst odlehlých městu, aby podívanou nerušilo pouliční osvětlení. Doporučuje se vybavit divadelním kukátkem nebo triedrem. "Pro viditelnost komety je však zásadní její výška nad obzorem," doplnil.

 

 

Kometa se objevuje přibližně od 22.30 nad severním obzorem. Viditelná bude pravděpodobně až do srpna. Ještě v průběhu července má vystoupat výš nad obzor. Hledání komety může zjednodušit třeba online planetárium nebo aplikace pro chytré telefony, které zobrazují všechny útvary na obloze. 

 

Jméno kometa dostala po kosmickém dalekohledu NEOWISE 27, kterým ji vědci na konci letošního března objevili. 

 

Dráha komety Neowise:

Související témata:
TN.cz