potravinářská inspekce

Nejkvalitnější jsou potraviny z Česka. Měly nejméně pochybení

Potravinářská inspekce zveřejnila výsledky z kontrol potravin za rok 2018. A nejlépe jsou na tom české potraviny. Inspektoři u nich nalezli nejméně pochybení. O něco hůře jsou na tom potraviny ze zbytku Evropské unie. Nejvíce nedostatků mělo jídlo ze států mimo unii.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) za rok 2018 nalezla pochybení u 13 procent šarží českých potravin. Ty tak dopadly nejlépe v porovnání s potravinami z Evropské unie, kde se objevily nedostatky u 16,9 procent z nich.


Nejhůře na tom ovšem bylo jídlo dovezené ze zemí mimo Evropskou unii. V tomto případě inspektoři odhalili nevyhovující potraviny v 25,1 procentech případů. Tyto výsledky se podle inspekce v posledních letech opakují.

 


"Výrobci z České republiky jsou od prvovýroby až do maloobchodní sítě pod systematickým dozorem tuzemských kontrolních institucí a jakákoliv pochybení je možné neprodleně řešit u dotyčných subjektů. Jde o mnohem rychlejší, efektivnější a transparentnější proces, než předávat zjištění do zahraničí a spoléhat na činnost tamních dozorových orgánů,“ prohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman.

 


Inspekce udělila za nevyhovující potraviny pokuty v celkové výši 100 milionů korun. Zároveň zakázala 12 397 potravin před uvedením do oběhu. Jejich celková dosáhla téměř 54 milionů korun.
 

Podívejte se na reportáž z kontroly potravin v pražské Sapě:

TN.cz