Chcete být milionářem?

NEJLEPŠÍ MOMENTY ze soutěže: Takhle se vyhrávaly miliony!

Soutěž Chcete být milionářem? se po deseti letech vrací na obrazovky televize Nova! Ve světoznámé show, kterou v minulosti TV Nova vysílala pět let, se bojovalo o 10 milionů korun.

Dvěma soutěžícím se podařilo odnést si z horkého křesla dva a půl milionu korun. Znali byste odpovědi na milionové otázky?


Jako první vyhrál dva a půl milionu Zdeněk Jánský z Chomutova. Povedlo se mu to v červenci 2002. Na poslední otázku potřeboval znalosti zeměpisu, konkrétně musel vědět, jak se jmenuje hlavní město Gabonu. Jánský ale v soutěži ukázal, že má přehled ve všech oblastech.


V rozstřelu dokázal správně seřadit historické události. Zvládal ale i otázky z medicíny, dějepisu, literatury nebo sportu. Poprvé zaváhal až u otázky za 640 tisíc korun.


"Který z následujících názvů nepatří jednomu z míčů hry Famfrpál známé především z knih o Harry Potterovi?" zeptal se Jánského moderátor Vladimír Čech.


Zdeněk Jánský v akci:Jánský si vzal nápovědu publika a 59 % diváků mu správně poradilo, že zlatonka, potlouk a camrál do famfrpálu patří a naopak "hulák" je špatná odpověď. Na další otázce za jeden a čtvrt milionu už Janský nezaváhal a správně odpověděl, že objevitel krevních skupin Jan Janský byl původní profesí psychiatr.


GALERIE: Soutěž Chcete být milionářem

1
/
10
Zdroj: TV Nova
Chcete být milionářem? - 10


A přišla otázka za dva a půl milionu. Otázka, kterou Jánský jako první zdolal. "Jaké je hlavní město Gabonské republiky?" zeptal se moderátor. "Libreville," odpověděl Jánský a vyhrál. Následně zazněl gong a pořad skončil. Otázku za 5 milionů dostal Jánský v dalším díle.


"Který časový údaj se vyskytuje v textu standardní verze písně The theatre od skupiny Pet Shop Boys?" zeptal se Vladimír Čech. Jánský nevěděl, nechal zavolat svého přítele na telefonu, ale ani ten nevěděl. I po nápovědě 50 na 50 Jánský netušil. Své angažmá v soutěži ukončil. Když si tipnul, správnou odpověď netrefil.


Druhým rekordmanem byl Pavel Judas. Ten se do horkého křesla dostal díky tomu, že nejrychleji seřadil podle abecedy názvy sourozenců.


Učitel z Hrušovan u Brna chtěl výhru dát na cestu kolem světa, prsty mu ve studiu držela dcera Michaela, která doufala, že ji táta vezme na cestu kolem světa s sebou.


Judas se na prvních otázkách vůbec nezapotil, znal přísloví i programy TV NOVA, nezaskočila ho ani slovenština. Kantor poprvé zaváhal u otázky za 40 tisíc, protože si nebyl jistý, ve které zemi se nachází koncentrační tábor v Dachau.


Judas pak hodně riskoval a i když si u otázek za 160 a 320 tisíc nebyl jistý, zbývající nápovědy nevyužil. To se změnilo až u otázky za 640 tisíc, kdy Judas nevěděl jméno ministra zahraničí, který v roce 1938 podal demisi poté, co byla podepsána Mnichovská dohoda. Naštěstí měl soutěžící na telefonu synovce Martina, který věděl, že to byl Kamil Krofta.


Při otázce za milion a čtvrt začalo přituhovat, došlo na Evropský soud pro lidská práva a instituace Evropské unie. Pavel Judas využil nápovědu 50 na 50 a zůstala mu Rada Evropy a Rada EU. Učitel zvolil první možnost a měl pravdu.


Ne každý procházel soutěží snadno

Za dva a půl milionu měl Judas Havaj. A to doslova - musel říct, na jakém ostrově leží hlavní město Honolulu. A Judas se navzdory pošťuchování od Vladimíra Čecha nenechal znejistit a označil jako správnou možnost Oahu. A díky tomu se stal teprve druhým soutěžícím, který si domů odnesl dva a půl milionu.


Otázka za pět milionů už byla opravdu brutální. Posuďte sami. Plakát kterého filmu byl v roce 1997 při aukci vydražen za 453 tisíc dolarů? A možnosti? Mumie, King Kong, Frankenstein a Dracula.


Pavel Judas absolutně netušil a spokojil se s 2,5 miliony. A nakonec si ani mimo soutěž netipnul správně - nebyl to Frankenstein, ale Mumie.

Související témata:
vbo TN.cz