Vědecký průlom

Nejmenší loď na světě okem neuvidíte, je tenčí než lidský vlas

Obrázek 2
Zdroj: Soft Matter
Téma:

Model lodi vytvořili nizozemští vědci pomocí elektronového mikroskopu a 3D tiskárny. Od přídě po záď měří pouhých 30 mikrometrů. Je tedy třikrát menší než lidský vlas. Lodní šroub byste ale hledali marně.

K plavbě určená není. Jedná se o tzv. model „Benchy“, který byl navržen přímo pro testování přesnosti a možností 3D tiskáren. Dosud nejmenší povedený výtisk této lodi je považován za průlom ve výzkumu chování mikročástic, které by v budoucnu mohly pomáhat v různých odvětvích, například v diagnostice nebo při podávání léků.

 

 

 

Vědecký tým Univerzity v Leidenu zkoumal chování a způsob pohybu u malých organismů, např. bakterií nebo řas, měnící se v závislosti na jejich velikosti a tvaru. Jejich snaha napodobit toto chování u syntetických částic narážela na dosud omezené možnosti vytvářet pouze částice kulovitých tvarů. Díky novému objevu jsou vědci schopni vytvořit umělou částici téměř jakéhokoliv tvaru.

 

 

Kromě miniplavidla vědci vytvořili také několik dalších tvarů, např. spirálu nebo vesmírnou loď. Úspěch leidenských vědců zveřejnil odborný časopis Soft Matter.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
nep TN.cz