Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Je do výšky

Toto je nejmodernější školka v Česku. Děti jsou nadšené! VIDEO

Ve Vratislavicích nad Nisou, městském obvodu Liberece, vznikla loni zbrusu nová mateřská škola. Ne však ledajaká. Tato vyniká především architektonickým zpracováním - jednotlivé třídy jsou totiž postavené do patra a architektonický styl daleko překonává typické školky. Ne nadarmo ji proto mnozí označují jako nejmodernější školku v Česku.

Novou mateřskou školu Vratislavice nutně potřebovaly. Začaly se sem totiž stěhovat mladé rodiny s dětmi, pro které kapacita školek jednoduše nestačila. Proto se město rozhodlo za vlastní peníze a s pomocí evropských grantů postavit školku novou - takovou, která by naplňovala vizi městského obvodu, jehož ostatní novostavby jsou moderní a architektonicky jedinečné.


"Už v minulosti jsme měli odvahu na stavby podobného typu. Máme tady ve Vratislavicích nový, moderní kulturák od architekta Stolína, který se podílel i na vzniku této školky. Když nám představil svou vizi, jak by školka ve Vratislavicích mohla vypadat, tak nás tou představou nadchl," řekl redakci TN.cz starosta Vratislavic Lukáš Pohanka.


"Je to převážně pro vratislavické děti, protože městský obvod se rozrůstá. Do Vratislavic se většinou stěhují mladé rodiny s malými dětmi," doplnil starosta.

 


Architekt Petr Stolín pro web Archello.com přiznal, že výzvou byly především omezení jako například to, že budova stojí na severním kopci nebo obecné české standardy pro stavbu předškolních zařízení. Při procházení se po školce jde vidět, že si chytře pohrál s přirozeným světlem, stejně tak jako použil mnoho přírodních materiálů, které školku, která zvenku nevypadá nejpřívětivěji, dělají uvnitř velice útulnou.


"Máme spodní třídu a horní třídu, takže si děti nehrají v prostoru doširoka, ale do výšky. Děti se proto mohou volně pohybovat mezi jednotlivými patry, což je výborné v tom, že si ty děti mohou hrát trochu jinak než v jiných školkách," uvedla zástupkyně ředitelky MŠ Lísteček Romana Černá.

 

GALERIE: MŠ Lísteček

1
/
36
Zdroj: TN.cz
MŠ Lísteček - 1


I když to tak podle personálu školky architekt nerad označuje, zapadá budova do japonsko-severského stylu. A podle toho se upravila i výuka. Spolu s architekturou je totiž poměrně jiný i přístup k dětem. Ty nejen že mohou volně pobíhat po jednotlivých patrech, ale když počasí dovolí, mohou přímo ze třídy vyběhnout i na uzavřený dvůr se záhonky a v podstatě tak navštívit děti z protější třídy.

 


"Já si myslím, že architekt chtěl, aby školka byla jiná a aby si lidé začali zvykat na to, že i jejich architektura může být krásná a nejen tuctová, na kterou jsme zvyklí z jiných školek," dodala Černá s tím, že tamní děti zažívají na české poměry luxus - například v podobě lezecké stěny nebo podlahové topení.


Nová vratislavická školka se začala stavět v roce 2017 a první děti přivítala v říjnu 2018. Právě kvůli pozdějšímu otevření zatím naplnila jen jednu třídu, od září příštího roku už ale personál očekává naplnění obou tříd, kdy by školka mohla začít fungovat skutečně naplno.

nor TN.cz