Smrt George Floyda

Nejsme rasistické, vzkazují firmy. Kvůli protestům mění svá loga!

Kateřina Kučerová
Kateřina Kučerová
25.6. 2020 21:04
Téma:

Ve Spojených státech se schyluje k radikálnímu řešení už měsíc trvajících násilných protirasistických protestů. Například Washington povolává Národní gardu, aby pomohla bojovat proti vandalům. Ovšem nepokoje, které spustila smrt černocha George Floyda, dál pokračují. Některé firmy už kvůli tomu dokonce změnily svá loga. Prý aby je nikdo nemohl označit za rasistické.

Dav rozzuřených demonstrantů se v noci na úterý nedaleko Bílého domu neúspěšně pokouší strhnout sochu sedmého prezidenta Andrewa Jacksona. Ten pocházel z jihu USA a vlastnil několik otroků.

 

Teď park v srdci Washingtonu střeží policie. Už příští týden ale policisty vystřídají příslušníci Národní gardy. Jejich úkolem bude hlídat sochy a pomníky, které by mohly padnout za oběť násilným protestům proti rasismu.

 

Někde úřady sochy preventivně odstraňují samy - jako třeba v Charlestonu, kde o památník přišel někdejší viceprezident John Caldwell Calhoun. I on na počátku devatenáctého století bránil otrokářství.

 

Měsíc po smrti George Floyda se ale mění i loga firem. Během jediného týdne úpravu oznámily hned čtyři. "Velké společnosti mají pochopitelně také politický vliv. Tohle vnímám jako symbolický čin, kdy se Amerika vydává novým směrem," těší odborníka na rasismus Davida Pilgrima.

 

Z palačinkového sirupu Aunt Jemima zmizí nejen logo černošky, ale změnou projde i název. Ten teď příliš připomíná otrokářskou služebnici. Z výrobků Uncle Bens zmizí obrázek černošského plantážníka a o kuchaře tmavé pleti přijdou i výrobky Cream of Wheat. Firmy tak ustupují tlaku, podle něhož je odkaz na otrokářskou minulost Spojených států je nevhodný.

 

 

Radikální kroky jsou reakcí na nejsilnější protirasistické protesty za poslední desítky let. Téměř denně padají i výpovědi u policie. Naposled přišla o práci trojice policistů ze Severní Karolíny, kteří prohlásili, že jsou připraveni bojovat v občanské válce a vyhladit černochy.

 

"Bylo mi zle ze slov plných násilí a nenávisti, která tito důstojníci pronesli. Je to naprosto opovrženíhodné. Věřím, že musíme sáhnout po okamžitých krocích, abychom zvýšili důvěru v naši společnost," hřímá starosta Wilmingtonu Bill Saffo.

 

Protesty také uspíšily jednání o policejní reformě. Republikánský návrh demokraté v Senátu zablokovali - je podle nich příliš mírný.

pez TN.cz