letní počasí

Nejtropičtější víkend za poslední dva roky. Z vedra zkolabovaly stovky lidí

David Pik
David Pik
20.6. 2021 20:45
Téma:

Máme za sebou nejtropičtější víkend za poslední dva roky. I v neděli se teploty vyšplhaly vysoko nad 30 stupňů Celsia. Nejvíc naměřili na stanici ve středočeské Tuhani. Přístroje tam meteorologům ukázaly 34,8 stupně Celsia. Kvůli vedrům se prakticky nezastavili záchranáři ani zdravotníci. Kolapsy z vedra postihly stovky lidí.

Záchranáři se nezastavili celý den. Sotva z vedra kolabující seniorku předali zdravotníkům, hned vyjížděli k dalšímu případu. Pan Petr Kabát syna na pohotovost přivezl sám. Byli spolu venku a malý Péťa se přehřál. "Čtyřicítky horečky no," řekl televizi Nova.

 

Po celé zemi ve vedru kolabovaly stovky lidí. Nárůst počtu pacientů během celého víkendu byl enormní. "Šel jsem na nákup a najednou to se mnou praštilo," svěřil se jeden z pacientů. 

 

Lékař Marek Dvořák popsal, jak poskytnout první pomoc zkolabovanému:

 

"Jednalo se o desítky výjezdů ke kolapsovým stavům, dušnostem," uvedl mluvčí záchranářů na Vysočině Petr Janáček. "Od pátku do neděle zasahovali pražští záchranáři u 41 případů kolapsových stavů. V uplynulém pracovním týdnu nebyl takový případ ani jeden," prozradila mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

 

 

"Pacienti padají jeden za druhým," popsal náročný týden vedoucí lékař urgentního příjmu liberecké nemocnice Jan Štros.

 

Ani supertropické teploty ale některé lidi v chládku neudržely. Pokud už vyrazite ven neměli byste zapomenout na pokrývkou hlavy a láhev s pitím.

 

Kam se schovat před vedrem? Reportér vyrazil do města s teploměrem:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Kateřina Sejková TN.cz