V MEZEŘE MEZI DOMY

Nejužší dům světa má místo schodů žebříky a 72 cm na šířku! FOTKY

Nejužší dům na světě, Varšava - 5
Zdroj: dezeen.com
Téma:

Dvoupatrový dům, který v nejužším místě měří na šířku pouhých 72 centimetrů, vyrostl ve Varšavě. Sám architekt o něm říká, že vydržet v něm delší dobu vyžaduje mít smysl pro humor. Zařízen je však se vším všudy.

Polský architekt Jakub Szczesny dokázal vmáčknout dům do méně než metr a půl široké mezery mezi dva domy ve Varšavě. Podnětem ke stavbě tohoto netradičního dvouposchoďového domu byla podle jeho slov myšlenka poskytnout útočiště spisovatelům na cestách.

 

Nejužší dům světa má místo schodů žebříky a 72 cm na šířku! FOTKY

1
/
9
Zdroj: dezeen.com
Nejužší dům na světě, Varšava - 5

 

V rozhovoru pro portál Dezeen architekt vysvětlil, proč se rozhodl věnovat bydlení právě spisovatelům. “Začalo to prostorem. Přemýšlel jsem, kdo by tam mohl bydlet. Muselo se jednat o člověka, který je poustevník, tráví většinu času sám a na něčem pracuje.“ Do úzkých prostorů se vejde stěží jeden člověk, a i on má jistě co dělat s pocitem klaustrofobie.


Dům, který nese název Keret House, je postaven na mohutných sloupech, které tvoří jakýsi podstavec. Uvnitř bytu je na zdi připevněn ocelový žebřík, který spojuje jednotlivá patra. V nejužším bodě dosahuje rozpětí stěn na šířku pouhých 72 centimetrů, největší rozpětí stěn není o mnoho větší, měří pouhých 122 centimetrů. Kvůli extrémně úzkým prostorům musely být nábytek a vybavení domu vyrobeny na míru.

 

 

Díky svému netradičnímu vzhledu a nápaditému řešení se architektonické dílo dostalo do sbírky Muzea moderního umění v New Yorku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rihanna má nové bydlo: Tady teď opaluje své sexy tělíčko

EXKLUZIVNĚ: Na návštěvě v luxusu nového domu Dary Rolins a Rytmuse

Související témata:
ike TN.cz