Francie

Největší letadlo světa. Airbus končí výrobu slavného letounu A380

VÍKEND: Létající obr Airbus A380
Zdroj: TV Nova
Jan Houška
Jan Houška
26.9. 2020 7:42
Téma:

Evropská společnost Airbus po 15 letech ukončuje výrobu slavného letounu A380. Výrobce tento týden postavil poslední kus, který předá letecké společnosti Emirates.

Airbus A380 je dvoupatrový čtyřmotorový letoun vyráběný evropskou společností Airbus. Jedná se o největší dopravní letadlo na světě. Celkem bylo vyrobeno 242 kusů, většina z nich je součástí flotily letecké společnosti Emirates. Výrobní linku společnosti Airbus ve Francii každopádně minulý týden opustil poslední kus.

 

Stroj je složený ze čtyř milionů dílů vyrobených v třiceti různých zemích. Postavení takového stroje je velmi obtížné. Do jeho výroby se zapojilo přes 1500 firem. Například trup letadla pochází z Německa a ocas letadla ze Španělska.

 

 

"Během závěrečné zkoušky proběhnou kontroly včetně kalibrace palivoměru, natlakování kabiny, rádia, radaru, navigačních systémů a těsnění palivové nádrže,“ uvedla mluvčí společnosti Airbus Anne Galabertová pro CNN.

 

 

Prodejní cena letounu je 403,9 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 9 miliard korun. Letadlo má rozpětí křídel neuvěřitelných 79,75 metru a dokáže přepravit až 853 cestujících.

 

Konec legendy A380! Airbus ruší výrobu velkého ale drahého stroje. Podívejte se na reportáž televize Nova:

Související témata:
TN.cz