Letectví

Největší výzva v historii! Pro přepravu vakcíny je potřeba 8000 letadel

Petra Matýsková
Petra Matýsková
10.9. 2020 21:45
Téma:

Největší výzva v letecké dopravě v historii. Tou bude podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) distribuce vakcíny proti koronaviru. Aby se vakcíny dostaly k více než 7,5 miliardám lidí na světě, bylo by k tomu zapotřebí 8000 dopravních letadel typu Jumbo jet.

Vakcína, která by pomohla zastavit pandemii koronaviru, opustí sklady farmaceutických firem nejdříve koncem roku. Už teď ale letecké společnosti, letiště i světové zdravotnické instituce zpracovávají plány, jak očkovací dávky bez úhony dopravit k příjemcům.

 

"Bezpečné doručení vakcín proti Covidu-19 bude pro světovou leteckou nákladní dopravu misí století. Nepůjde to bez pečlivého naplánování. A ten čas je teď,“ řekl generální ředitel IATA Alexandre de Juniac.

 

 

Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu by se muselo vypravit 8 000 Boeingů 747, známých také jako Jumbo Jet, aby se ke každému člověku na naší planetě dostala jedna očkovací dávka. Aby mělo očkování smysl, je přitom často zapotřebí použít několik dávek.

 

"Patří na veřejnosti asi k nejznámějším velkokapacitním letadlům. Je schopen dopravit náklad na velké vzdálenosti a ve své nejmodernější nákladní verzi uveze až 140 tun nákladu,“ uvedl mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký.

 

 

Předpokládá se, že do distribuce vakcín se zapojí také pozemní a lodní doprava, využití letadel ale bude nezbytné. Ne všechna letadla jsou ovšem schopná nabídnout ideální podmínky pro převoz. Léky je totiž nutné skladovat v prostředí o teplotě od dvou do osmi stupňů Celsia.

 

Sdružení proto s předstihem vyzvalo jednotlivé vlády, aby už teď hledaly cesty, jak vakcíny k pacientům dopravit.

 

Související témata:
jh TN.cz