výsledky studie

STUDIE: Nemoci srdce jsou na ústupu, nejvíce lidí zabíjí rakovina!

Rakovina
Zdroj: Thinkstockphotos
Rakovina. Ilustrační foto
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Publikováno 6. 9. 2019
Téma:

Nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělém světě je v současnosti rakovina a ne srdeční choroby, jak tomu bylo doposud. Podle odborníků je možné, že se rakovina v budoucnu stane největším zabijákem na planetě.

Odborníci zveřejnili své výsledky v lékařském časopisu The Lancet. Jedním z hlavních autorů je Salim Jusuf, vědec z Výzkumného ústavu zdraví obyvatelstva na kanadské McMaster University. "V mnoha zemích sledujeme pokles kardiovaskulárních nemocí," řekl Jusuf.

 

Podle vědců tak rakovina postupně překonává kardiovaskulární onemocnění v žebříčku největších zabijáků. Přestože na nemoc srdce stále ve světě umírá nejvíce lidí ve věku mezi 35 a 70 lety, ve vyspělých zemích nyní rakovina oproti srdečním chorobám zabíjí dvojnásobek pacientů.

 

"Je jen otázkou času, kdy pokrok, kterého dosáhneme při snižování úmrtnosti pacientů s kardiovaskulárními chorobami rozdíl mezi srdečními onemocněními a rakovinou ještě zvětší," vysvětlil.

 

Studie je podle webu CNN největší svého druhu, analyzovala příčiny úmrtí v pěti zemích – Argentině, Polsku, Turecku, Kanadě, Švédsku a Chile. 

 

 

K výraznému poklesu počtu úmrtí na kardiovaskulární choroby přispěly léky na snížení vysokého krevního tlaku a hladiny cholesterolu. V rozvojových zemích je situace o něco horší, především kvůli horší kvalitě zdravotnictví.

 

Celkově však bylo méně lidí hospitalizováno kvůli srdečním problémům a bylo předepsáno méně léků. Vědci použili při ověřování srdečních chorob i údaje z jiné studie, která analyzovala data například z Bangladéše, Indie, Íránu, Malajsie, Pákistánu, Filipín, Polska, Saúdské Arábie, Jihoafrické republiky, Švédska a Tanzanie.

 

Reportáž: Lékaři z brněnského Masarykova onkologického ústavu dali pacientovi nemocnému rakovinou vůbec poprvé léčivo s radioaktivní látkou.

TN.cz