Statistika jmen dětí

Jaká jména dětí letos vedou? Narodil se i Ragnar či Sibyla

Novorozenec - 3
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto.
Téma:

Eliška a Jakub jsou nejoblíbenější dětská jména. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil statistiku nejčastějších jmen pro české miminka. V záplavě tradičních jmen se ale najdou i výjimky, kdy se rodiče inspirovali v historii či mytologii.

"Nejoblíbenějšími dívčími jmény byly Eliška, Anna a Sofie. U chlapců to byl Jakub, Jan a Adam. Sofie i Adam jsou v první trojici poprvé v historii sledování," zhodnotil výsledky lednového průzkumu předseda ČSÚ Marek Rojíček.


Kromě celkového vítězství si jméno Jakub odneslo prvenství i v celkem jedenácti krajích. Oproti zbytku České republiky v Ústeckém a Jihočeském kraji zvítězil Jan, ve Zlínském pak Matyáš. Spolu s Jakubem bodoval v Karlovarském kraji Dominik, který se v celkové pořadí umístil na desátém místě.

 


Pro děvčata volili rodiče nejčastěji Elišku a Annu. Celkově šestá Karolína je nejoblíbenější v Karlovarském kraji, osmá Viktorie zase v Pardubickém. Ve Zlínském kraji ponese nejvíce dívek jméno Kristýna, což je v rámci celé republiky až desáté nejoblíbenější dívčí jméno.


Někteří rodiče se ovšem pro své potomky nechtějí smířit s tradičními jmény. Sahají tak do historie nebo třeba i do severské a antické mytologie.

 

GALERIE: DĚTSKÁ JMÉNA

1
/
15
Zdroj: ČSÚ
Nejoblíbenější jména děti


“V lednu jsme zaznamenali i několik zajímavých a neobvyklých jmen. U chlapců například Albín, Gaston, Mikeš, Kaito nebo Ragnar. Z dívčích jmen bych uvedl Andělínu, Caitlín, Lujzu, Sibylu nebo Lily Hope,“ doplnil Tomáš Chrámecký z oddělení vnější komunikace ČSÚ. Rodiče dali svým potomkům 553 různých chlapeckých a 680 dívčích jmen.


A jak je tomu u rodičů? Mezi otci bylo nejvíc Janů, Petrů a Martinů. Matky se nejčastěji jmenovaly Lucie, Jana a Petra. Nejvíce párů, kterým se v lednu narodil potomek, byl Petr s Lucií.

 


Ze statistik vyplývá, že dědění jmen je výrazně častější u chlapců. Celkově má zděděné jméno 17,0 % synů a pouze 4,1 % dcer. U dívek jsou rodiče zase kreativnější. Od ledna 1999 se v první dvacítce nejoblíbenějších jmen vystřídalo 35 různých dívčích a 28 chlapeckých jmen.

rod TN.cz