Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

statistiky čsú

Život v Česku se zdražuje: Tyto položky zvedají ceny nejvíc

Zdražování
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto.

Meziroční růst spotřebitelských cen v září zpomalil na 2,3 procenta ze srpnových 2,5 procenta. Oproti loňskému září zdražilo hlavně bydlení, dále pak potraviny a nápoje. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali zrychlení inflace na 2,6 procenta.

Proti srpnu spotřebitelské ceny klesly o 0,3 procenta, což byl podle statistiků největší meziměsíční pokles cen od listopadu 2015.

 

"Jako každoročně byly v září oproti srpnu nižší hlavně ceny dovolených s komplexními službami díky končící letní sezóně. V souvislosti s nově zavedenými celostátními slevami v autobusové a železniční dopravě se též snížily ceny dopravních služeb," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

 

 

Za meziročním zmírněním inflace stálo především nižší tempo růstu cen dovolených. V září meziročně vzrostly o 1,9 procenta, v srpnu přitom stouply o 13,6 procenta. Nižší byl i růst cen pohonných hmot.

 

Ceny dopravních služeb pak přešly ze srpnového růstu o jedno procento v pokles o 7,2 procenta v září. Ceny za potraviny naopak růst zrychlily, vliv na to měla hlavně dražší zelenina. Připlatit si spotřebitelé museli i za jogurty, mléko, vejce, ovoce nebo alkoholické nápoje.

 

 

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly opět největší vliv ceny v oddíle bydlení. Ceny nájemného z bytu stouply o 3,5 procenta, vodného o 1,8 procenta, stočného o 1,3 procenta, elektřiny o 5,6 procenta a tuhých paliv o 4,9 procenta.

 

Naopak na meziroční snižování cenové hladiny v září nadále působil pokles cen oděvů nebo telefonních a faxových služeb.


Zároveň v srpnu podle předběžných výsledků ČSÚ meziročně klesl přebytek zahraničního obchodu České republiky o 2,6 miliardy korun na 2,3 miliardy Kč. Bilanci negativně ovlivnil obchod s ostatními dopravními prostředky a prohloubení schodku v obchodu s ropou a zemním plynem.

 


Export v srpnu stoupl v meziročním srovnání o 4,4 procenta na 288,5 miliardy korun. Dovoz posílil o 5,5 procenta na 286,2 miliardy korun.
 

Budeme platit víc, Česko patří mezi nejdražší země Evropy. Podívejte se na reportaž TV Nova z minulého měsíce:

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak zkrotit domácí rozpočet? 4 věci, které musíte změnit
Ožehavý problém: Jak si správně říct o vyšší plat? RADY A TIPY

ČTK TN.cz