Evropská statistika

Nejvíce dřou "líní" Řekové! Češi tráví v práci čím dál méně času

Téma:

Nejpracovitějším národem v EU jsou Řekové. Češi předstihli Němce i Slováky a umístili se na 7. příčce. Vyplývá to z dat za rok 2015, která zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Navzdory všeobecným předpokladům tráví nejvíce času v práci Řekové. V Evropské unii vedou, v celé Evropě je předstihli jen Islanďané. Průměrný Řek strávil loni v zaměstnání 44,5 hodiny týdně, průměrný Islanďan 45,1 hodiny.

 

Naopak nejméně času tráví v zaměstnání severské národy. Z Evropské unie pracují nejméně Dánové, v celé Evropě je ještě o 0,1 hodiny "předstihli" Norové. V zaměstnání tráví týdně jen 39, resp. 38,9 hodiny.

 

Vyplývá to ze statistiky, kterou sestavil Eurostat. Jde o srovnání dat z průzkumů mezi zaměstnanci za rok 2015, zahrnuje i přesčasy. Naopak se nezapočítávají různé pauzy, třeba na oběd. Do statistiky však nejsou zahrnuty zkrácené úvazky nebo dohody o práci, jen pracovníci na plný úvazek.

 

Týdenní odpracovaná doba v EU:

 

Češi jsou ve statistice z EU na sedmém místě (v Evropě na 9.), v práci stráví průměrně 41,8 hodiny týdně. Méně přitom pracují Němci, Francouzi nebo i Slováci. Před Českem jsou ve statistice ještě Rakušané, Britové, Švýcaři, Portugalci, Kypřané a Poláci.

 

Týdenní odpracovaná doba v Evropě:

 

 

Lidé v Česku přitom pracují čím dál méně. Ještě v roce 2003 trávili průměrně v práci 43,1 hodiny týdne, za 12 let už téměř o hodinu a půl méně. Podle Českého statistického úřadu pracují Češi v průměru 40,4 hodiny týdně, do průzkumu jsou ale zahrnuty i poloviční úvazky.

 

 

 

Řecko se na prvním příčce umístilo už před rokem, tehdy Řekové pracovali průměrně 44,2 hodiny týdně. Podle odborníků to souvisí s vysokou nezaměstnaností žen i obavou ze ztráty práce. Další souvislost vidí s nízkou efektivitou - Řekové ji mají jen 71,6 % průměru EU.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz