muž na bílém koni

Nejvtipnější legenda vůbec? To je důvod, proč na Martina jíme husy!

Téma:

Svatý Martin je jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších světců u nás. Víte ale, proč se říká, že jezdí na bílém koni? A proč vlastně na jeho svátek jíme pečenou husu? Všechno má svůj původ v legendách.

Kdyby svatý Martin věděl, že je dnes 11. listopad dnem hotového obžerství, nejspíš by byl v šoku. On sám žil velmi skromně a proslul svým vstřícným přístupem k lidem. Martin z Tours byl původně římský voják, poustevník a později i biskup. Je také zakladatelem prvních klášterů ve Francii.

 

Martin byl od začátku jiný než ostatní vojáci, což dokazuje i čin, který ho proslavil. Za jednoho mrazivého zimního večera ho u brány města Amiens oslovil polooděný žebrák a prosil o almužnu. Martin u sebe ale neměl ani jídlo, ani peníze, proto vzal svůj plášť a rozdělil ho mečem na půl. Polovinu pak dal žebrákovi, aby se zahřál.

 

 

Následující den se mu zjevil Ježíš, který byl oděn půlkou pláště. Krátce potom se nechal pokřtít, odešel z armády a začal šířit křesťanství. Nakonec ho jmenovali biskupem, on ale zprvu tuto funkci vůbec nechtěl přijmout. Říká se, že se dokonce schoval mezi hejno hus, aby ho nenašli, ty ho ale svým kejháním prozradily. Právě proto se prý na Martina jí pečené husy. Jiná legenda říká, že husy Martina rušily při kázání, za trest je proto nechal upéct.

 

A proč svátek Martina připadá právě na 11. listopadu? Právě v tento den v roce 397 se konal jeho slavnostní pohřeb. Lidé za ty roky vypozorovali, že nejčastěji začíná sněžit kolem svátku svatého Martina. V pranostice, že Martin jezdí na bílém koni, tak není nic magického. Jedná se o obyčejnou zkušenost našich babiček. V posledních letech ale příliš neplatí, naposledy sněžilo přesně na den svatého Martina v roce 2007.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mom TN.cz