zdvojnásobení cen

Nejvýraznější zdražování za poslední roky! Připlatíme si za jídlo i bydlení

Linda Nguenová
Linda Nguyenová
Aktualizováno 22:25
13.1. 2020 21:49
Téma:

Ceny za bydlení nebo potraviny dál rostou, Česko se potýká s nejvýraznějším zdražováním od roku 2012. Ceny za některé potraviny se v posledních letech více než zdvojnásobily, loni nejvíce podražily také výdaje za bydlení. A podle analytiků má růst cen a služeb pokračovat.

Bydlení, energie, jídlo nebo alkohol – za to vše si Češi musí sáhnout hlouběji do kapsy. "Ceny zboží loni úhrnem vzrostly o 2,3 procenta, ceny služeb o 3,7 procenta. Na zvyšování cenového růstu měly nevětší vliv ceny za bydlení," sdělila vedoucí Oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu Pavla Šedivá.

 

Některé potraviny za poslední roky zdražily až dvojnásobně. Týká se to například brambor. Jejich cena byla v roce 2012 10 korun 67 haléřů. Oproti letošku bychom v roce 2012 pořídili brambor až dvojnásobek.

 

Ke konci roku vzrostly ceny například vepřového masa, meziročně o 17,4 procenta, cukr zdražil o skoro 18 procent a třeba uzeniny zdražily téměř o 10 procent.

 

V Česku zároveň rostou finanční příjmy domácností, vyšší platy se ale netýkají všech. Pro někoho tak může zdražování znamenat pořádnou čáru přes rozpočet.

 

 

"Prodejci využívají vyšších příjmů českých domácností ke zdražování. To doléhá zvláště na lidi, kterým se v posledních letech příjmy nezvýšily a mají pořád stejně peněz," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček.

 

Zdražování bylo ke konci loňského roku nejrychlejší za víc než sedm let a podle analytiků bude hůř – ani s novým rokem se situace nezlepší.

 

Zdražení nejvíce pociťují rodiny s dětmi. Náklady každým rokem stoupají. Přestože se zvýšily i platy, řada domácností jede takzvaně nadoraz. Finanční rezervy má jen málokdo.

 

Více se dozvíte v reportáži TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
tn.cz / TV Nova