Sezona klíšťat začala

Nejvyšší čas očkovat proti klíšťatům. Nemůže v době koronaviru uškodit?

Michaela Trochová
Michaela Trochová
20.4. 2020 8:28
Téma:

Jak je to s očkováním v době, kdy se ve všech pádech skloňuje koronavirus? Právě teď je nejvyšší čas pro očkování proti klíšťové encefalitidě, nemohou ale očkovací látky narušit váš imunitní systém, a tím zvýšit riziko nákazy obávaným koronavirem?

Proti největší infekční hrozbě současnosti, viru SAR-CoV-2, způsobujícímu onemocnění Covid-19, zatím není k dispozici očkovací látka a ani ji v nejbližších měsících nelze očekávat. Přesto se v souvislosti s očkováním téma skloňuje. Pokud se chystáte absolvovat jakékoli očkování, není lepší ho právě nyní odložit? Ať už jde o povinná očkování nejmenších dětí, očkování proti meningokokové infekci nebo s ohledem na nastupující sezónu očkování proti klíšťové encefalitidě.

 

Laická veřejnost často věří, že očkovací látka může oslabit přirozenou obranyschopnost těla a po očkování tak můžete být náchylnější k chorobám. To může v době koronavirové pandemie vyvolávat obavy. „Očkovací látky nepoškozují imunitní systém. Naopak velmi cíleně jej stimulují k obraně proti některým závažným a život-ohrožujícím infekčním onemocněním. Žádná očkovací látka nezvyšuje riziko vzniku nemoci Covid-19,“ vyvrací tento mýtus Česká vakcinologická společnost ČLS JEP.

 

 

Některá očkování lze odložit, ovšem spíše z důvodu snížení kontaktu se zdravotníky, případně dalšími pacienty, a tím snížení možnosti přenosu nemoci Covid-19. Očkování proti klíšťové encefalitidě ale raději již neodkládejte. Vakcína totiž účinně chrání před nákazou až po podání druhé dávky, která se obvykle dává až jeden měsíc po dávce první. "Jsme ale schopni nyní tento interval zkrátit, aby se ochranný efekt navodil co nejdříve, dodává MUDr. Hana Cabrnochová, praktická lékařka pro děti a dorost a členka výboru Vakcinologické společnosti ČLS JEP. Chcete-li být chráněni po celou sezonu, je nyní rozhodně nejvyšší čas očkování absolvovat.

 

Klíšťata jsou ale aktivní zhruba od dubna do října, již nyní Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem vyhlásil stupeň aktivity 6-6 nebo 6-7, což představuje středně velké nebo velké riziko. „Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách, výrazně méně jich je v jehličnatých lesích. S nadmořskou výškou sice velikost populace klíštěte klesá, nicméně na našem území byl jeho výskyt v posledních desetiletích zaznamenán i v horských polohách až na horní hranici lesa,“ vysvětluje ČHMÚ.

 

 

Důležitost očkování proti klíšťové encefalitidě letos narůstá nejen kvůli tomu, že odborníci očekávají růst populace klíšťat z důvodu mírné zimy a přemnožení hlodavců, ale také vzhledem k vyšší pravděpodobnosti, že Češi budou trávit letní dovolenou v rámci České republiky.

TN.cz