počasí v čr

Někde silný déšť, jinde úporné sucho. Jak je na tom váš region? MAPY

Srážky
Zdroj: ČHMÚ, TN.cz
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
16.6. 2020 5:45
Téma:

Přestože se Českem prohnaly silné bouře s vydatnými srážkami, ne všechny oblasti se dočkaly deště. Na některých místech republiky byly červnové srážky zatím silně podprůměrné. Podívejte se na mapy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), jak je na tom váš region.

V první polovině června spadlo přes 80 % normálu srážek, informoval ČHMÚ. "Avšak v tomto případě je průměr hodně zavádějící," uvedl ústav. Vzhledem k lokálním bouřkám a trvalým dešťům se již nyní v některých částech republiky naplnil srážkový normál za celý červen. 

 

Některým regionům se ale naopak bouřky a déšť vyhnuly a tato místa se tak červnovému normálu ani nepřiblížila. Na mapách, které experti zpracovali, je vidět, že nejvíc pršelo na jihu a východě Čech, dále také v Jeseníkách a Krušných horách.

 

 

Nejméně deště naopak spadlo především na severu Česka a severovýchodě Moravy a Slezska. Tyto dvě oblasti se dočkaly méně než 40 % červnového normálu úhrnu srážek (viz mapa níže). Naopak v Polabí či Krušných horách se srážky dostaly až na 160 % běžného úhrnu.

 

 

Data však ještě nejsou kompletní. "Uvedené údaje jsou pouze předběžné a mohou se ještě měnit," upřesňuje ČHMÚ. Nejvíc se na červnovém úhrnu srážek podepsal minulý týden, který byl obzvlášť deštivý. "V týdnu od 8. do 14. června spadlo na území České republiky průměrně 28 mm srážek (Čechy 33 mm, Morava 19 mm), což odpovídá 153 % normálu pro toto období (Čechy 191 %, Morava 96 %)," vysvětluje ČHMÚ. 

 

 

"Díky dešťovým srážkám došlo na většině území ke zvýšení vlhkosti půdy v orniční vrstvě, půdní sucho se nadále vyskytuje pouze v hlubších vrstvách půdy, kde se vlhkost nezměnila," dodal ČHMÚ. Pršet by mělo i tento týden, zejména v jeho druhé polovině. Místy se vyskytnou i bouřky, podle meteorologů by však měly být slabší než ty nedávné.

 

Jak bude v dalších dnech? Pusťte si předpověď počasí ze Snídaně s Novou:

 

Související témata:
TN.cz