Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení
Toto je obchodní sdělení. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

Někdy vyhrává ten, kdo je na tom nejhůř!

Švandovo divadlo
Zdroj: Švandovo divadlo

Do pražského Švandova divadla dorazí parta pozitivně myslících vozíčkářů a rozjede mejdan plný sexu, drog a rock´n´rollu!Hlavní postava divadelní hry Kurz negativního myšlení Geirr (Michal Dlouhý) měl před dvěma lety autonehodu a je upoután na invalidní vozík. Jeho žena Ingvild (Kristýna Frejová) ve snaze zachránit manželství pozve skupinu tělesně postižených, kterou vede až nesnesitelně pozitivní psycholožka Tori (Apolena Veldová). Geirr, milovník válečných filmů a Johnnyho Cashe, se však rozhodne k tvrdému protiútoku.

TORI: …Ale jistě jsi v poslední době prožil něco hezkého, o čem můžeme mluvit ne?
GEIRR: V poslední době jsem ochrnutej a impotentní, takže nemám pocit, že bych zažil něco hezkýho.

(CITACE ZE HRY)


A tak během jediné noci dochází nejen k sebedestruktivním hrám včetně ruské rulety, pokusům o sebevraždu či ne zcela dobrovolným skokům z okna, ale především k poznávání sebe sama, skoncování s falešnou upřímností, soucitem a možná ke skutečnému „léčení“ duše.

Divadelní adaptace pozoruhodného norského filmu v sobě spojuje prvky psychologického dramatu se sarkasticky černou komedií. Autorem filmové předlohy je Bård Breien, který při příležitosti 150. reprízy uvedení hry osobně navštívil Švandovo divadlo a o jevištním zpracování svého díla řekl:

Překvapilo mě, že o jevištní adaptaci vůbec někdo projevil zájem. Vlastně doteď pořád nechápu čím to je, že je ten film v České republice tak populární. Je to samozřejmě skvělé, ale vlastně bych nedokázal říct proč. Takže ano, překvapilo mě to dost. Teď už teda vím, díky reakcím diváků v sále, že české publikum oceňuje černý humor celého příběhu. Těší mě, že se i přes vážnost osudů hlavních postav lidé dokáží smát tomu, jak těžký život vlastně dokáže být.

Příběh se odklání od zbytečného soucitu, přetvářky a falešného optimismu. Žádné „keep smiling“. Pryč se všemi těmi, kdo si myslí, že život je fajn! Pryč s těmi, co chtějí řešit vaše problémy, pryč se ženskými, co milujou mrzáky.

Sarkastickou černou komedii s Michalem Dlouhým v hlavní roli, byste si pro její specifický humor rozhodně neměli nechat ujít! Hra se na smíchovské scéně s velikou oblibou hraje od roku 2010 a vy ještě stihnete červnové uvedení! Kurz negativního myšlení ve Švandově divadle můžete vidět v pondělí 17. 6. od 19:00 ve Velkém sále. 
Divadlo se tímto představením rozloučí před prázdninami se svou sezónou, aby od září přivítalo sezónu novou, jistě stejně úspěšnou.

Komerční článek