UNIKÁTNÍ FOTKY věda a vesmír

Neklidný sever Saturnu: Trvalá bouře, která by pohltila Zemi

Sonda Cassini vyfotila sever Saturnu z nové oběžné dráhy
Zdroj: NASA, JPL-Caltech/Space Science Institute
Téma:

Vesmírná sonda Cassini poslala na zemi první obrázky atmosféry Saturnu ze začátku poslední fáze celé mise. Obrázky ukazují severní hemisféru planety a to včetně šestiúhelníkového tryskového proudu a ohromného víru, jehož oko má neuvěřitelných 2000 kilometrů v průměru.

Mise Cassini-Huygens, která zkoumala Saturn, se pomalu blíží ke svému konci. Sonda Cassini se dostala do finální fáze, při které udělá 20 přeletů přes severní polokouli a kolem okraje hlavních prstenců Saturnu.

 

V poslední fázi pořídí sonda detailní snímky vnějších prstenců a malých měsíců, které druhou největší planetu Sluneční soustavy obíhají.

 

GALERIE: Ohromná bouře na severním pólu Saturnu

1
/
5
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Sonda Cassini vyfotila sever Saturnu z nové oběžné dráhy

 

Poslední pořízené snímky zachycují šestiúhelníkový tryskový proud, který se tvoří u severního pólu planety. Každá strana šestiúhelníku je přibližně stejně široká, jako je naše Země. V proudu zuří ohromná bouře, jejíž oko má 2000 kilometrů v průměru.

  

Mraky v bouři dosahují ohromné rychlosti 150 metrů za sekundu. Tajemný šestiúhelník byl pro vědce dlouho záhadou, sonda Cassini vnesla do této záhady hodně nových poznatků.

 

 

Celá mise začala v roce 1997, sonda se k Saturnu dostala o 7 let později a od roku 2004 zblízka zkoumá Saturn, jeho prstence a měsíce. Během mise sonda učinila mnoho významných objevů, jako byl například objev oceánu s náznaky hydrotermální aktivity na měsící Enceladus a také nález tekutých metanových moří na Titánu.
 

Související témata:
klma TN.cz