Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zdanit či ne

Nekonečný příběh: Poslanci se přetahovali o církevní restituce!

Ani v pátek Sněmovna nestihla vyřešit zdanění církevních náhrad. Původně se jím měla zabývat už ve středu. Návrh komunistů poslanci schválili s pomocí vládních stran už v lednu. Senát ale zdanění odmítl s tím, že je to další pokus komunistů o konfiskaci majetku. Ti oponují tím, že odškodné pro církve bylo nadhodnocené.

Vládní strany spolu s KSČM a SPD mají ve Sněmovně pohodlnou většinu a program schůze si odhlasují, jak budou chtít. To je podle lidovců důvod, proč se církevní restituce opět nevyřešily.


“Ta protižidovsko protikřesťanská koalice ANO, ČSSD, SPD a komunistů si to prostě odhlasuje, jak bude chtít. Má většinu. Možná, že čeká a bude čekat do té doby, než se změní Ústavní soud tak, aby měla větší šanci, že to nakonec schválí,“ pronesl lidovecký předseda Pavel Bělobrádek.


Podle komunistů byla jedním z problémů církevních náhrad nadhodnocená cena při určování hodnoty majetku. Vadí jim i výpočet náhrady za možnost majetek zhodnocovat.

 


“To nemá být čistě jenom náhrada, ale má to saturovat možnost zhodnocování takzvaného majetku, který církve měly. Nejedná se o čistě restituční náhradu, ale vlastně o saturování zisku, a ten by měl být prostě zdaněn,“ řekl Stanislav Grospič (KSČM).


Senátoři se v případě přehlasování Sněmovnou chtějí obrátit na Ústavní soud, aby návrh zákona zrušil. Stejně se připravují i poslanci v čele s Markem Bendou z ODS.


Kritiku opozice, že vládní strany církevní restituce podporují jen kvůli toleranci vlády ze strany komunistů, ANO i ČSSD odmítá. Restituce totiž prý řešily už mnohem dřív.

 


“Naše hnutí o tom hovoří vlastně pět let. V té době nebyla žádná debata s KSČM. Nám se prostě nelíbí výpočet výše té náhrady,“ oponoval Jaroslav Faltýnek (ANO).


“To není nic nového, to nemá nic společného s komunisty. My jsme proti tomu byli už na začátku, když s tím tehdejší pravicové vlády přišly,“ připomněl Jan Hamáček (ČSSD).


K dořešení církevních restitucí se Sněmovna podle odhadů vrátí na přelomu března a dubna. Opozice doufá, že by návrh napodruhé nemusel projít, poslanci za hnutí ANO totiž zřejmě budou moci hlasovat volně.
 

rod TN.cz