problémy s dodávkami

Některá centra zastavila registraci zájemců o očkování. Nejsou vakcíny

Dominika Janochová
Dominika Janochová
26.3. 2021 21:40
Téma:

V České republice zdravotníci do pátku vyočkovali přes jeden a půl milionu dávek vakcíny proti covidu-19. Do konce dubna by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) měly alespoň jednu dávku dostat minimálně dva miliony lidí. Problém je ale v tom, že očkovací centra mají vakcín málo. Některá už dokonce zastavila registraci nových zájemců.

Do pátečního dne bylo vyočkováno přesně 1 504 419 dávek proti nemoci covid-19. Druhou dávku dostala zhruba třetina očkovaných. Vakcinace nových zájemců se ale prakticky zastavila, i když očkovací centra mají kapacity a praktičtí lékaři zájem očkovat. Téměř všechny dodané vakcíny se teď spotřebují na podávání druhých dávek.

 

"V tuto chvíli očkujeme druhými dávkami pacienty, kteří jsou starší 70 let, učitele a rizikové pacienty. Na ty, kteří se k nám registrovali podle nových pravidel, přijde řada někdy kolem poloviny dubna," vysvětluje vedoucí ústavní lékárny IKEMu Michal Hojný.

 

V řadě nemocnic ve Středočeském kraji nové zájemce o očkování už ani nepřijímají. Některým museli kvůli nedostatku vakcín zrušit i objednané termíny.

 

 

"Vzhledem k tomu, že máme zhruba okolo 40 tisíc lidí, kteří potřebují druhou dávku, tak samozřejmě budeme velmi rádi, když pokryjeme alespoň to, co máme na ty druhé dávky," uvedl koordinátor očkování ve Středočeském kraji Martin Polák.

 

"Do České republiky bylo dosud dodáno bezmála 1,8 milionů dávek, v dubnu očekáváme přes milion dávek od Pfizeru, téměř 140 tisíc od Moderny a okolo 200 tisíc od AstraZenecy," vyjádřil se ministr zdravotnictví. Podle něj by do konce dubna měly alespoň jednu dávku vakcíny dostat dva miliony lidí.

Kateřina Sejková TN.cz