jak nakupovat?

Některá opatření se zmírnila, při nakupování je třeba dodržet přísná pravidla

Na nákup jen v roušce
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
7.4. 2020 15:07
Téma:

Vláda schválila otevření některých obchodů, nově jsou otevřeny parky, venkovní sportoviště a další veřejná prostranství a také obchody sběrny surovin, sběrné dvory a kompostárny. Od čtvrtka pak přibudou další. V otevřených obchodech je ale nutné dodržovat přísnější hygienická pravidla. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto připomíná, která to jsou.

Venkovní sportoviště, parky a další veřejná prostranství mohou lidé nově využít k individuálnímu sportování bez roušky při splnění stanovených podmínek. Je třeba například dodržovat minimální odstup dvou metrů od ostatních osob, sportovat by se mělo maximálně ve dvou osobách, výjimku tvoří členové jedné domácnosti. Nesmí se přitom používat vnitřní šatny, sprchy a další uzavřené společné prostory, uvádí ministerstvo průmyslu a obchodu.

 

V praxi to tak znamená, že mohou lidé hrát třeba tenis, golf, jezdit na kole či koni, bruslit nebo se například věnovat vodním sportům. Na hřišti nebo v posádce ale nesmí být víc než dva lidé.

 

Od úterý mohly navíc začít fungovat sběrny surovin, sběrné dvory a kompostárny, od čtvrtka si lidé budou moci nakoupit také například v hobbymarketech, železářstvích, stavebninách, prodejnách jízdních kol a cykloservisech.

 

 

"Všichni prodejci, nově i dříve povolení, musí dodržovat přísnější hygienická opatření - například zajistit dodržování minimálně dvoumetrových vzdáleností mezi zákazníky, u nejvíc exponovaného zboží umístit dezinfekční přípravky a obsluhovat v rukavicích," vysvětluje ministerstvo průmyslu a obchodu.

 

To kvůli opatřením zveřejnilo několik pravidel, která by měli zákazníci dodržovat:

Dodržujte mezi sebou minimální vzdálenost dva metry, a to i při čekání ve frontách.

Pokud potřebujete kašlat nebo kýchat, zakrývejte si ústa kapesníkem nebo paží. (i přes roušku)

Při nákupu používejte jednorázové rukavice nebo sáčky.

Nakupujte tak, abyste v obchodě strávili pouze minimum času.

Pokud je to možné, zaplaťte za nákup bezhotovostně. (použijte platební kartu)

Personál provozovny pravidelně dodržuje hygienická opatření včetně používání rukavic při kontaktu se zbožím a při přijímání plateb od zákazníků.

 

TN.cz