Kontrola restaurací

Některé bary na zákaz kouření kašlou! Tahle finta ale nemusí fungovat

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová
Publikováno 9. 8. 2019

Už od konce května 2017 se v barech a restauracích po celé republice nesmí kouřit. Jenže jak štáby TV Nova zjistily, ne všude zákon dodržují. Například v Praze reportéři objevili během chvíle hned dva podniky, kde se uvnitř kouřilo a obsluha to neřešila.

Cigaretu si v restauraci legálně nezapálíte už více než dva roky, jenže některé podniky zákon nedodržují. Jakmile se setmí, není v centru Prahy nouze o situace, kdy návštěvníci kouří uvnitř hospody.

 

Na kuřáky ale nenarazíte jen v noci. S kamerou na ně štáb TV Nova uvnitř restaurace narazil i po poledni. A štamgasti se rychle rozpovídali o tom, jak to v podobných zařízeních funguje. "Za dvacet korun si člověk koupí kartičku, já už mám nějaký číslo. Už je tam těch kartiček přes 14 tisíc, takže 14 tisíc kuřáků," prozradil jeden z nich.

 

Někteří provozovatelé se totiž mylně domnívají, že se v jejich baru smí kouřit, pokud ho provozují jako soukromý klub. To ale vždycky pravda není.

 

"U soukromého kuřáckého klubu apod. nelze vyloučit, že bude vzhledem k činnosti, která je tam provozována (např. prodej alkoholických nápojů a pokrmů), považován rovněž za provozovnu stravovacích služeb," sdělilo ministerstvo zdravotnictví.

 

 

Na hříšníky ale narazíte také mimo hlavní město. Ze záběrů je jasné, že i v některých malých, vesnických hospůdkách je přes cigaretový dým sotva vidět. Popelníky na stole k zapálení cigarety doslova svádí.

 

Hygienici ve všech krajích kontrolují dodržování takzvaného protikuřáckého zákona téměř každý den. V Praze zjistili, že chybuje každá pátá restaurace. Nejčastěji prý na provozovnách nebyla zákazová cedule.

 

Podle zjištění kontrolorů i toho našeho je ale víc barů a restaurací, kde si nařízení vzali k srdci a kouř nekuřáky neobtěžuje, nebo alespoň ne uvnitř.

Související témata:
epa TN.cz