Státní svátek

Slavíme Den české státnosti. Jak je to s otevírací dobou obchodů?

Jan Houška
Jan Houška
28.9. 2020 7:37
Téma:

Česko si v pondělí připomíná úmrtí svatého Václava a slaví Den české státnosti, který je vyhlášen státním svátkem. Většina lidí si tak užívá prodlouženého víkendu. Má to však i svá úskalí - 28. září totiž patří mezi ty svátky, kdy musí mít obchody zavřeno.

Od 1. října 2016 platí v České republice zákon o prodejní době v maloobchodech a velkoobchodech. Ten nařizuje, že obchody nad 200 metrů čtverečních musí mít v některé státní svátky zavřeno. Na dodržování zákona dohlíží Česká obchodní inspekce, která může udělit pokutu až pět milionů korun.

 

A právě pondělní Den české státnosti patří ke státním svátkům, během kterých si ve větších obchodech nenakoupíte. V nutných přpadech tak musíte vyrazit do malých prodejen. Obchody zůstanou zavřené také příští měsíc 28. října, kdy slavíme Den vzniku samostatného československého státu.

 

 

Následně se zavřených obchodů dočkáme ještě na Štědrý den a první a druhý svátek vánoční. Naopak otevřeno budou mít obchody 17. listopadu na Den boje za svobodu a demokracii.

 

Otvírací doba obchodů ve státních svátcích do konce roku 2020:

- 28. 9. - Den české státnosti (zavřeno)

- 28. 10. - Den vzniku samostatného Československa (zavřeno)

- 17. 11. - Den boje za svobodu a demokracii (otevřeno)

- 24. 12. - Štědrý den (zavřeno)

- 25. 12. - 1. svátek vánoční (zavřeno)

- 26. 12. - 2. svátek vánoční (zavřeno)

 

 

Omezení otevírací doby obchodů není jen českou záležitostí. V některých evropských zemích platí dokonce přísnější pravidla. Například v Německu a v Polsku mají zavřeno i v neděli.

 

TN.cz