dotační kauza

Některé sportovní svazy na dotace nedosáhnou, hrozí jim zánik!

Téma:

Sportovní svazy od ministerstva školství po měsíci čekání konečně dostanou peníze na svou činnost. Celkem si rozdělí skoro jednu a půl miliardy korun. Ne všechny sporty ale budou zachráněny. Ministerstvo totiž některým slíbené peníze nedá a to kvůli novým pravidlům, aby už nemohlo dojít k machinacím s dotacemi.

"Přežíváme, ale rozhodně ne v pohodě. Jsme na tom úplně stejně jako další sportovní svazy v České republice. To znamená, že nemáme peníze na činnost svazu," vysvětlil předseda Českého svazu kanoistů Jan Boháč.

 

Český svaz kanoistů žádal o dotace v říjnu, peníze měli dostat do března. Kvůli aférám s dotacemi ještě nedostali ani korunu, teď jim na činnost svazu chybí 20 milionů korun. Miliony měly být nejen kanoistům vyplaceny z dotačního programu, který byl ale pozastaven.

 

"Rozhodli jsme se jít cestou bezpečnou podle nás směrem ke sportovním organizacím. Vyhlásili jsme novou výzvu, která končila v pátek. Přihlásila se takřka polovina svazů. Tyto svazu obdrží finanční prostředky do konce června," sdělila ministryně školství Kateřina Valachová.

 

Televize Nova ale do rukou dostala dokumenty, které říkají, že polovina sportovních svazů nemá o nový dotační program zájem, podle nich jsou v něm totiž špatně nastavená pravidla. U žádosti o státní peníze po machinacích s dotacemi musí teď sportovní svazy zveřejňovat i své rozpočty, tedy přesně kolik a za co vlastně miliony utrácí. A to je zřejmě pro některé svazy nepřijatelné.

 

 

Ministerstvo tak teď bude hledat cestu, jak peníze mezi sportovce rozdělit. Jenže přitom musí řešit ještě jeden vroubek z minulosti. "My jsme rozzlobení kvůli tomu, že jsme nedostali šanci být porovnáni s konkurencí. Ty dotace byly rozdány, slovo netransparentně je slabé slovo. Vlastně byly rozkradeny ty dotace. Podle mého názoru, že všichni ti, kteří na tom programu pracovali, by měli jít do tepláků," sdělil senátor a starosta Chrastavy Michael Canov.

 

"Pan senátor Canov vlastně už v minulých týdnech zareagoval na výsledky nejvyššího kontrolního úřadu podotýkám z let 2013 2015, tedy ještě před mým nástupem," reagovala Valachová. Starosta Chrastavy už podal na ministerstvo školství trestní oznámení.
 

Související témata:
tn.cz / TV Nova