Pandemie Covid-19

Ve věznici v ČR skončil první člověk s Covid-19, údajně chtěl nákazu šířit

Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Kateřina Sejková
14.5. 2020 18:52
Téma:

Vláda se rozhodla zrychlit uvolňování opatření, vzhledem k příznivé situaci v Česku. Hrozící krach leteckých společností by mohl Čechům znemožnit vycestovat do zahraničí. Epidemiolog Roman Prymula předpovídá otevření koupališť i letních táborů od července. Česko eviduje první případ uvěznění člověka nakaženého koronavirem, který měl údajně chtít šířit nákazu dál. Počet obětí koronaviru ve světě dosáhl 300 tisíc.

Hlavní události

- V České republice se doposud nakazilo koronavirem 8351 lidí, z nichž se uzdravilo již 5241 a 293 jich zemřelo

- Epidemiolog Roman Prymula v pořadu Napřímo uvedl, že od července by mohla otevřít koupaliště, letní tábory i noční podniky

- Od pondělí padla některá opatření. O tom, který z nich se rozvolnění týká, se dočtete v tomto článku

- Již od 25. května nebude na veřejnosti povinné nosit roušku, minimálně dvoumetrové rozestupy však bude třeba dodržovat i nadále

- Hrozící krach aerolinií by Čechům mohl znemožnit vycestovat na zahraniční dovolenou. Kvůli následnému zdražení zájezdů by si ji většina Čechů již nemohla dovolit

- Rakousko chce zmírnit opatření na hranicích. Již v průběhu května zmírní opatření na hranicích se Švýcarskem a od 15. června plánuje otevřít hranice s Německem. Polsko naopak prodloužilo uzavření hranic do 12. června

- Ve světě se Covidem-19 nakazilo již více než 4,4 milionu lidí a 300 tisíc jich nákaze podlehlo

 

Ve věznici v České republice skončil první člověk nakažený koronavirem. Na případ upozornil web iRozhlas.cz, kterému soudce Miroslav Čaňo sdělil, že muž skončil ve vazbě "pro zločin šíření nakažlivé lidské nemoci". Poslal ho tam novojičínský soud. 

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Koronavirová pandemie

19:52

Podle školské tripartity má mnoho škol problémy s on-line výukou

19:24

Kadanská zoo se kvůli koronaviru musí vzdát pand

Zoologická zahrada v kanadském městě Calgary musí Číně vrátit dvě vypůjčené pandy, protože nemá dostatek bambusu, aby je nakrmila. Kvůli koronavirové pandemii byly výrazně omezeny dodávky. Zoo se bojí, že by se mohly zpozdit nebo nedorazit vůbec a zvířata by pak neměla co jíst. Jedná se tak o preventivní krok.

19:08

Obnovení letecké dopravy

Aerolinky Lufthansa a Swiss obnoví své lety do Prahy od června. Přidaly se tak například ke KLM, Eurowings a ČSA a dalším leteckým společnostem.

 

"Mohu potvrdit, že jsme včera přijali do vazby osobu, která má onemocnění Covid-19. Vzhledem k této skutečnosti jsme ji umístili na infekčním oddělení v naší nemocnici ve vazební věznici v Brně, kde již od začátku pandemie máme připraveno covid oddělení a náš odborný personál je samozřejmě maximálně ochráněn tak, aby se nikdo nenakazil," potvrdila informaci webu TN.cz mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová.

 

"Jako kuriózní vnímáme to, že byť jsme s předstihem nastavili řadu přísných protiepidemických opatření a díky jim jsme do včerejšího dne neměli z řad vězněných osob žádnou nemocnou, nyní již tedy evidujeme jednu osobu, na kterou soud uvalil vazbu právě z důvodu, který souvisí s onemocněním Covid-19," dodala Kučerová.

 

Uvolňování opatření

Epidemiolog Roman Prymula v pořadu Napřímo řekl, že od 1. července by měla otevřít koupaliště a v návaznosti na ně také letní tábory s účastí do 500 lidí. Otevřít by měly také diskotéky a noční podniky, hrozí však, že jejich provozní doba bude zkrácená. "Rozvolněná opatření nechceme vracet zpátky, pokud by došlo k nárůstu, můžeme další vlnu zpomalit. Dají se také dělat opatření na konkrétních místech, například uzavřít restaurace v jednom městě," přiblížil Prymula.

 

 

Od úterý platí nové výjimky v nošení roušek. Ochrana nosu a úst není již povinná pro logopedy, studenty a účastníky přijímacích řízení a zkoušek a děti v mateřských školách. Roušek se zbavili také autisti a děti do dvou let. Nákupní doba vyhrazená důchodcům se prozatím měnit nebude. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 

Od 25. května bychom se nošení roušek na veřejnosti mohli zbavit definitivně, dodržovat nejméně dvoumetrové rozestupy však bude povinné i nadále. Roušky bude dále třeba nosit ve vnitřních prostorách budov. Od pondělí znovu otevřela kadeřnictví, holičství, galerie, muzea, hrady a zámky a restaurační zahrádky. Sportovci mají opět k dispozici venkovní prostory za účelem tréninku.

 

 

Nové epicentrum nákazy

Covidem-19 se nakazilo 10 zaměstnanců mlékárny v Otinovsi na Olomoucku. Jedná se o pětinu všech tamních pracovníků. Jak se nákaza mezi zaměstnanci rozšířila, hygienici zatím neví a mlékárnu nechali z bezpečnostních důvodů uzavřít.

 

Podívejte se na reportáž TV NOVA:

 

Situace v zahraničí

Na špici žebříčku nejzasaženějších zemí světa zůstávají Spojené státy, kde je více než 1,4 milionu nakažených. Počet obětí v zemi přesáhl 85 tisíc. Španělsko na druhém místě má 271 tisíc lidí pozitivních na Covid-19 a více než 27 tisíc úmrtí.

 

Rusko zůstává na třetím místě a počet nakažených v zemi přesáhl 242 tisíc, obětí je zhruba 2200. Velká Británie za Ruskem sice zaostává v počtu nakažených, kterých eviduje téměř 230 tisíc, několikanásobně však zemi překonává v počtu obětí. Těch je v Británii již 33 tisíc. Jde tedy o druhou nejvyšší úmrtnost na světě.

 

Kvůli pandemii byl letos zrušen nejnavštěvovanější zemědělský veletrh Země živitelka. Více v reportáži TV NOVA:

TN.cz