Doporučení zubaře

Nelíbejte děti na pusu, varuje lékař! Ohrožujete jejich zdraví

Otec s dítětem
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

Slavný zubař varoval rodiče, aby nedávali svým dětem pusu na rty. Nedoporučuje ani půjčovat jim svůj příbor či foukat na jejich jídlo. Děti mají totiž slabou zubní sklovinu a jsou náchylnější na různé bakterie.

Z líbání vlastních dětí na rty se v poslední době stalo velké téma. Ať už to byl bývalý fotbalista David Beckham nebo třeba modelka Katie Price, proti fotkám, na kterých dávají svým dětem pusu, se zvedla vlna nevole.

 

Většina kritiků argumentuje tím, že je to nevhodné a nechutné. Podle londýnského zubaře Richarda Marquese, který ošetřuje především celebrity, byste neměli dětem dávat pusu na rty i ze zdravotních důvodů. Píše o tom portál Daily Mirror.

 

Dětské zuby mají totiž slabší zubní sklovinu a nedokážou tak dobře bojovat s bakteriemi, jsou proto náchylnější k různým infekcím. "Jejich sklovina není tak silná jako u dospělých, proto mají také častěji kazy. Spolu se slinami mohou rodiče při puse předat i různé bakterie, například streptokoky," uvedl Marques.

 

 

Pokud už děti zuby mají, hrozí jim kazy. Pokud ne, mohou bakterie napadnout měkkou tkáň a dásně. Se slinami se ale přenáší i další nemoci, jako jsou nachlazení nebo chřipka. Kvůli tomu by se neměli rodiče s potomky ani dělit o příbor nebo jim foukat jídlo.

 

"Berte své děti k zubaři pravidelně, na první prohlídku mohou už v půl roce, kdy jim začnou růst zuby. Ve dvou či třech letech by měli chodit na prohlídky pravidelně každých šest měsíců, aby se zjistilo, jestli nemají kaz a jestli se jejich zuby vyvíjí správně," doporučil Marques.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jaká jste matka? Dítě na obrázku ohrožuje 11 věcí - najdete je všechny?
Do deseti sekund spí! Nová metoda uspávání dětí vám ušetří spoustu nervů

epa TN.cz