placená dovolená

Nemají pro úředníky práci, tak jsou doma! Přitom berou většinu platu

Platy
Zdroj: mediafax / Thinkstock
Ilustrační foto
Téma:

Do práce nechodí, ale pobírají 80 procent platu. Taková je situace více než stovky úředníků, kteří čekají až jim stát najde nové pracovní místo, protože to jejich bylo zrušeno. Informuje o tom web iDNES.cz. Nejčastěji se to týká zaměstnanců, kteří jsou těsně před důchodem nebo je potřeba se jich "zbavit".

Stát jim zrušil pracovní místo a oni teď doma čekají, jestli jim najde nějaké jiné. Někteří tak už šest měsíců pobírají většinu svého platu. Pokud se pro ně ani po půl roce vhodné místo nenajde, dostanou výpověď. A k tomu navíc tři až dvanáctiměsíční odbytné, píše iDNES.cz.

 

Jedná se přitom poměrně o novinku, takovéto pracovní volno je možné dostávat až od roku 2015, kdy vstoupil v platnost služební zákon. Dnes je na takové "čekací listině" 108 úředníků. Tímto způsobem už ukončilo kariéru 53 úředníků.

 

Aktuálně neobsazených míst je v současnosti 16 385 a stát by je měl zaplnit právě z řad čekajících úředníků. Jenže to se téměř neděje. Často jsou totiž čekající úředníci v jiném městě, než jsou volná místa, nebo mají jinou kvalifikaci.

 

 

Tzv. čekací listina tak funguje spíše pro starší zaměstnance, kteří mají těsně před důchodem. Je také ideálním nástrojem, jak se zbavit neposlušného zaměstnance. Pak mu totiž stát musí najít místo ve stejném oboru a stejné platové třídy, jako měl doposud. A to je především u vyšších pozic často nemožné. Takhle přišel o místo například bývalý ředitel České správy sociální zabezpečení Vilém Kahoun.

Související témata:
mom TN.cz